През 2008 г. бе достигнат върхът на цените на имотите в България - това стана след рекорден ръст от 34% през 2007 г., поставил ни начело в цял свят. В края на 2008 г. обаче, започна спад, който надхвърли 30% от пиковите стойности тогава.

Вече сме в 2011 г., като в последните месеци, все повече специалисти ни убеждават от медиите, че дъното на имотите е достигнато, или сме около него. От тук нататък пътят бил бавно възстановяване. Разбира се, те не са толкова убедителни в доводите си, колкото в твърденията си. Споменава се размразяване на кредитирането, живването на икономиката (ако може да се говори за такова), дори напоследък и инфлацията.

Тук ще се спрем на последния довод - инфлацията. Въздействието на инфлацията върху цените на имотите съвсем не е еднозначно. Това че храни и суровини поскъпват, не значи, че стойността на всички активи ще се покачва. Дори обратното - инфлацията може да има пагубно влияние върху цените на другите активи. Ето защо:

В долната таблица са представени данните за потребителските разходи на домакинствата у нас, разбити по категории. Както се вижда, българинът, с най-ниските си доходи в ЕС, харчи естествено най-много за храна, горива, транспорт и битови сметки. Инфлацията в момента, породена от политиката на централните банки на „евтини пари", засяга точно цените на храните, горивата и там на транспорт и комунални услуги.

Групи разходиТрето тримесечие 2010
структура - %Храна и безалкохолни напитки37,6Жилища, вода, електроенергия и горива14,1Транспорт5,9Здравеопазване5,1Алкохолни напитки и тютюневи изделия4,7Съобщения4,6Разнообразни стоки и услуги4,3Социални осигуровки4,3Свободно време, културен отдих и образование4,1Други разходи4,0Жилищно обзавеждане и поддържане на дома4,0Данъци3,5Облекло и обувки2,7Регулярни трансфери към други домакинства1,2

Българинът харчи над половината от доходите си именно за тези основни категории. Съответно при повишаване на цените им и стагниране на доходите, делът им значително нараства. Поради това домакинствата ограничават другите си разходи и остатъчният разполагаем им доход намалява. Точно този разполагаем доход, с който се предполага, че трябва да изплащат кредит за покупка на ново жилище.

Това, в съчетание на все още високата безработица, понижаващи се доходи и несигурност, ще усилва своето влияние върху цените на имотите - и то в посока надолу (поне в краткосрочен план).

Нека припомним, че през февруари 2008 г. Profit.bg публикува материал под заглавие „Осем причини за поевтиняване на имотите у нас". Макар че днес, пазарът се намира на съвсем друг етап, някои от осемте точки все още тежат в посока отново надолу - демографията остава плачевна, доходността от наеми също още е ниска, лихвите са твърде високи спрямо европейските нива, а и спекуланти сякаш на пазара не останаха.