Общата стойност на всички сключени инвестиционни сделки през 2012 г. в Източна Европа възлиза на 7.7 млрд.евро*. Това показва значителен спад в оборотите на пазара, които намаляват с една трета спрямо предходната 2011 година, когато размерът им е 12.2 млрд. евро, сочат данни на Colliers.

„Тези данни не бива да се разглеждат спрямо номиналната им стойност, тъй като затворените през годината големи сделки изкривяват статистически пазарните тенденции на годишна база”, коментира Деймиън Харингтън, регионален директор пазарни проучвания в Colliers International.

През 2011 г. оборотът на инвестиционния пазар се формира от няколко много големи сделки - Europolis Portfolio и Galeria St Pete. Те възлизат на обща стойност 2.3 млрд. евро, което представлява почти 20% от общия обем инвестиционни сделки за годината. Ако тези сделки бяха официално затворени преди началото или след края на 2011 г., общият оборот за годината щеше да бъде значително по-нисък.

Налице са четири инвестиционни сделки в Москва, които се равняват на над 2.2 млрд. евро и са били планирани да приключат през 2012 г., но до съставянето на този доклад, в края на януари 2013 г., не са били отчетени като затворени. Финализирането им в последното тримесечие на миналата година щеше да намали спада в активността на пазара за 2012 г. до 20% спрямо предходната.

Ако сделката за „Галерия Санкт Петербург” беше затворена през първото тримесечие на 2012 г. вместо през четвъртото на 2011 г., разликата в годишните обороти щеше да бъде само 5%.`

"Въпреки че статистическите данни от година на година са силно променливи, основната и ясно видима за нас тенденция е, че пазарите, които продължават да привличат капитали, предлагат комбинация от ликвиден инвестиционен пазар, включително предлагане на дългово финансиране при добри условия; наличие на силни ключови активи на разумни ценови нива, както и оложителен тренд на пазарите на имоти, както и на икономиката като цяло.

Пазарите, които печелят най-много от тези условия, са тези на Русия и Полша. През 2012 г. те осъществяват над 80% от всички сделки в региона, като тази тенденция ще продължи и през 2013 г.” коментира Деймиън Харингтън.

Въпреки че Украйна регистрира най-висок растеж на обема сключени инвестиционни сделки от последните пет години, отчетените транзакции обхващат малко на брой сделки, доминирани от една голяма, а именно - търговски център Ocean Plaza в Киев. Такива мащабни сделки не е много вероятно да се случват всяка година, особено като се има предвид естеството на прохождащия инвестиционен пазар в Киев.

Всички останали пазари, като се изключат Румъния и Полша, отчитат спад в активността си, но в по-дългосрочен план бихме могли да очакваме растеж, ако не в друго, то в размерите на затворените сделки.

Инвестиционният пазар в Източна Европа се представя добре през последните няколко години, въпреки негативните фактори, с които трябваше да се бори, в т.ч. отслабване на икономическия растеж и доверието на пазара; частичното затваряне на традиционни форми на дългово финансиране от банките, извън основните пазари на Русия, Полша, Чехия и Словакия, и редица регулации, които влияят на оперативната производителност.

В перспектива, докато европейската икономика не удари дъното през тази година и не започне да се развива в положителна насока към края на 2013 г., оперативната производителност на банки и инвеститори ще остане възпрепятствана и с ограничени възможности, извън по-големите ключови пазари.

* Представените обороти се отнасят само до имоти, които носят доход, изключвайки земи, празни сгради, незавършено строителство и сделки с крайни потребители. Тези цифри включват само сделки, които са били публично обявени като затворени към 30 януари 2013 г.