Как България да използва предимствата си, за да спечели от световната икономическа криза?

Една криза дава две опции – едната е да спечелиш, а другата - да изгубиш. В кризите губят много, печелят малко, коментира Петър Диков, главен архитект на София.

„В момента България има предпоставки, които, ако се ползват добре и навреме, страната ни може да спечели“, коментира Диков по време на имотната конференция в Шератон вчера. Анализи на това какво се случва по света и колко страшно става няма да помогнат, напротив, това може да ни отнесе като една сламка. Въпросът е не дали, а как България може да спечели, заяви Диков.

Какви са предимствата ни? Стабилна банкова система. Това е безспорно и трябва да се припомня постоянно. След кризата от 1996-1997 г. за банковата система у нас това бе изключително лековито, посочи още главният архитект.

Дали това, че се продадоха всички банки, бе печеливш ход през последните десет години може да е обект на анализи. Ако нашите банки след лечението бяха останали български, сега спокойствието щеше да е по-голямо, смята Диков.

Но стабилността е безспорен факт, който трябва задължително да се използва. Другото положително е, че много високите печалби в сектора на имотите и в строителството дават шанс да се свие маржинът на печалбата, без печалбите да се заличат.

Това е изключително голям резерв за сектора на недвижимите имоти, който може да го спаси. Печалбите в размера им до момента трябва да се забравят, защото голяма част от тях бяха неправомерни. Те трябваше да отидат в инфраструктура и в по-високо качество, а не в яхти, луксозни коли и къщи в чужбина, смята Диков.

Високите печалби обаче дават шанс за свиване. Има държави, повечето развити, където свиването в поддържания нормален марж на печалба ги изведе на загуба. У нас това може да не се случи.

Туризмът е много съществена част от българската икономика – 14.5% от БВП за изминалата година. Ниските цени на туризма дават шанс за оцеляването му. Нископлатените туристи се очаква да отпаднат и да бъдат изместени от тези със средни доходи в ЕС, заяви Диков.

Другото много важно, което трябва да се използва, смята той, е, че на България й предстои да налее много пари в инфраструктура.

Това е изключителен шанс, който идва случайно за строителните фирми. Най-тежко засегнатият отрасъл ще е строителният сектор при спад на имотите и криза за икономиката. С наличието на средства за инфраструктура шансът е, че трябва да се изгради нещо, което досега не го е имало у нас.

Инвестициите в инфраструктура могат да спасят тежък срив в строителната индустрия, която не свършва само с бетона и желязото. Тя е локомотив, който движи цялата икономика. Голяма част от производството у нас се „влачи“ от строителството, коментира Диков.

Бягството на парите от банките в близки и по-далечни страни също трябва да се използва и с целенасочена политика тези средства да се привлекат у нас.

„И една екзотика – специалистите от чужбина могат, освен като експерти, да дойдат и като жители у нас“, заяви Диков, защото това, което се случва във фирмите на Запад и Далечния Изток, е страховито. Безработицата там е с вида на снежна топка. Отново с целенасочена държавна политика част от тези хора могат да дойдат да живея у нас, като страна от ЕС.

„България има възможност да стане един райски остров на финала на финансовата буря в света. Но има и възможност да си изкопаем почвата под краката ни и да ни залее финансовото цунами“, заключи Диков.

Вижте още:

Петър Диков: България има възможност да стане райски остров в океана на финансовата буря в света