Кризата в сектора на недвижимите имоти кара много от специалистите да разсъждават добър ли е моментът за покупка на имоти в различните части на света в момента.

Цените на имотите в Испания например регистрираха понижение от 6.5% само през първото тримесечие. От пика им през 2007 година до края на годината понижението им се очаква да възлезе на значителните 35%, една значителна по обем стойност.

И докато много семейства изпитват затруднения с изплащането на своите ипотеки, следствие на финансовата криза и рискуват да загубят своите имоти, подплатените с кеш инвеститори в момент на труден достъп до финансиране, имат широк избор.

Подобен род инвеститори постепенно започват да се завръщат на пазара. Те се насочват от "горещи" места в Европа като Хърватия и Черна Гора, към по-малко екзотични такива, като Флорида например.

Двуцифреното понижение в цените на имотите, заедно с поскъпването на долара спрямо останалите основни валути, правят международните дестинации по-достъпни за американските инвеститори.

С пълна сила важи това за развиващите се страни като Бразилия и Индия, чиито икономика продължават с доброто си представяне. Предлаганите имоти там са на цени около една осма от тази на средното жилище в най-голямата световна икономика.

"Там където хората могат да получат изгодна сделка, те се възползват от това", коментира Чарлз Уестън-Бейкър, ръководител на звеното за инвестиции в жилища в Savills в Лондон. Той отчита повишение с 10-20% в продажбите през април. Според него спадът на цените на имотите връща погледите на инвеститорите към пазара, коментира той пред изданието Business Week.

Покупките при спад на цените на имотите и в момент на трудности за пазара, може да донесе изгоди за инвеститорите в дългосрочен аспект. Инвеститорите обаче, трябва да са наясно, че перспективите пред развитието на сектора в световен мащаб все още не са напълно ясни.

Едно е сигурно. Предприетите действия от страна на правителствата по света за стимулиране на икономиките започват да дават своите отражения. Банките обаче, все още не са възвърнали своята обичайна дейност до едни нормални нива, което е сериозен проблем за сектора.

Много анализатори приемат мнението, че имотите могат да продължат да поевтиняват и през следващата година, до трайното възстановяване на световната икономика.

За да се избегни риска от по-нататъшно слабо представяне на сектора, специалистите препоръчват на инвеститорите да се насочат към дестинации с най-добри дългосрочни перспективи, като каквито се сочат Турция и Индия.

Друга препоръка е в дестинацията която са избрали инвеститорите да могат да получат финансиране от мултинационални финансови институции, за да се избегне риска от влошаване на условията по кредити от местни банки.

Кои дестинации се препоръчват?

Според Адам Чалис, директор в CB Richard Ellis (CBG) в Лондон, Черна Гора е една от дестинациите за които инвеститорите могат да помислят. Излазът на адриатическо море, както и нарастващите търговски отношения с ЕС и Русия, водят до това страната да отчите среден ръст на туризма с 28% годишно от 2001 година насам и 20% в цените на имотите от 2005 година насам.

До началото на имотната криза през 2008 година, инвеститорите са наливали близо 600 млн. долара годишно на местния пазар на имоти.

Анализатори от Jones Lang LaSalle (JLL) препоръчват също така страните от Източна Европа, като според тях обаче инвеститорски интерес могат да предизвикват и развитите западноевропейски страни. За да намалят рисковете с пазара, немските банки са започнали продажби на част от портфейлите си, често на изключително изгодни цени.

Ако Европа не звучи достатъчно привлекателно за инвеститорите, те биха могли да обмислят инвестиции в Близкия Изток и Азия, ако са склонни да поемат повече риск.

На върха на списъка на много специалисти е Дубай, който изпита сериозни затруднения напоследък. Цените на имотите там са се понижили с 25% от началото на миналата година и се очаква, че могат да загубят 70% до края на тази година. Това би могло да инициира добри възможности за инвеститорите.