Строителният бум, продължил близо десетилетие в Москва, е към своя край, като все по-често строителни предприемачи замразяват своите проекти на фона на глобалната финансова криза и тази в сектора на недвижимите имоти.

Рекордно високите лихвени проценти и затруднения достъп до кредити са други причини, които сериозно пречат на предприемачите.

„Лихвите са се повишили до невъзможни предели, като условията и кредитите са с изключително кратки срокове“, коментира Дмитрий Лучшенко, член на борда на директорите Mirax Group, базирана в Москва строителна компания изпълнител на обекта Federation Tower, която ще бъде и на-високата кула в Европа през 2010 година.

От Mirax са отменили плановете си за изграждането на 10 млн. кв. метра търговски и жилищни площи, след като лихвите по някои кредити са се повишили до 25% на годишна база. Компанията има проекти в Русия, Украйна, Франция, Турция, Камбоджа, Виетнам и Черна Гора.

Високите лихви вече сериозно затормозяват и пазара на жилищни имоти, според данни на агенцията за недвижими имоти Real Estate Market Indicators.

От там прогнозират, че е възможно през четвъртото тримесечие на настоящата година и през следващата такава да станем свидетели на първото от 11 години насам понижение в цените на жилищата в руската столица.

Прогнозите дори граничат с изключително голям песимизъм, като от агенцията не изключват спад от 30% при някои типове имоти до края на следващата година.

Цените на жилищата в Москва са поскъпнали над шест пъти от 2003 година насам. През първите шест месеца на годината те са добавили 25% на годишна база средно до 136 404 рубли (5 318 щ. д.) за кв. метър, по данни на Metrinfo.ru.

От тогава насам цените са добавили нови 13%, което прави руската столица третия най-скъп в света град по цени на жилища след Монако и Лондон, според Global Property Guide.

Влошаването на финансовата ситуация в страната и в цяла Европа обаче, може да постави пред истинско изпитание пазара на имоти в Москва.

Ликвидните рискове за строителните предприемачи в Русия никога не са били по-големи от настоящия кризисен момент, коментират специалистите.

От първичното си публично предлагане през юни 2007 година, акциите на най-голямата строителна компания в страната – PIK, са загубили 79% от стойността си.