Цените на имотите спряха да падат, лихвите по ипотечните кредити са при най-ниските си нива от близо 10 години, а имотите са най-достъпни поне от 2005 година насам. Всичко това може да ви накара да се замислите за покупка на имот.

Какъв имот можете да си позволите? Това би следвало да е първият въпрос, от който да започнете при покупка на имот. Въпросът „в какъв имот искате да живеете?“ би следвало да е на второ място.

Виж още: Какъв е обемът на разумния кредит?

Намиране на компромис между двата отговора или имот, който ви харесва в границите на това, което можете да си позволите, ще определи и имота, който е най-добре да си купите.

Ще започнем от първия въпрос: Какъв имот можете да си позволите?

На практика това почти изцяло зависи от дохода, който получавате, както и от средствата, които сте спестили. Традиционно банките изискват самоучастие от поне 10%.

Други фактори, които натежават върху това какъв имот можете да си позволите, са нивото ви на задлъжнялост.

Колкото по-задлъжнели сте, толкова по-малък ще е размерът на кредита, за който банката ще ви одобри. Ето защо една от препоръките на специалистите е да посегнете към ипотечните кредити, след като сте изчистили другите си задължения.

Един от основните проблеми по време на „пукането на имотния балон у нас“ бе, че много хора загубиха закупените с кредити имоти поради невъзможност да ги обслужват.

Хората в най-ниския доходен сегмент не разбираха, че не могат да си позволят покупката на имот и често прибягваха до неразумни нива на задлъжнялост. Банките, от своя страна, не си вършеха добре работата по отношение на контролирането на риска.

Към днешна дата нещата стоят далеч по различно, а потребителите са много по-разумни, когато става въпрос за покупка на имот.

Основно правило при теглене на ипотечен кредит е размерът на ипотечната вноска да не превишава 40% от месечния ви доход, за да не изпаднете в неприятната ситуация да не можете да плащате вноските и банката да ви отнеме имота.

При двама работещи в семейство (в София), всеки от които с доход от 1000 лева, липсата на други задължения и спестени 20 000 лева, то при максимално съотношение на дълг-доход (40%), имотът, който може да си позволи това семейство, е за 160 000 лева (при ипотечен кредит от 140 000 лева).

Това дава на семейството доста голям избор. При средна цена на тристайните апартаменти (на база офертите продава в imot.bg) от 832 евро (1627 лева), разглежданото семейство би могло да си позволи апартамент от около 98 кв. м в нормален софийски квартал.

От тук нататък посоченото семейство трябва да си отговори на още много въпроси, които да го насочат към избора на най-подходящото жилище – „Кой квартал ви харесва?“, „В какъв имот искате да живеете (брой стаи, изложение, тип конструкция)?“, „Планирате ли скоро деца?“, , „Каква инфраструктура и транспорт търсите?“, „Ще сменяте ли скоро работното си място?“ и много други.