Надпреварата между Лондон и Ню Йорк за водещ световен финансов център се е превърнала към момента в надпревара за най-зле представящ се такъв, сочи публикация на финансовото издание Bloomberg.

Шест месеца след кризата с Bear Stearns Cos., придобита от JPMorgan Chase & Co. и седмица след банкрутирането на четвъртата най-голяма щатска инвестицонна банка - Lehman Brothers Holdings и двата финансови центъра изпитват тежки затруднения.

Към момента Ню Йорк води по резултат пред европейската столица по загуба на работни места във финансовия сектор. Лидерската позиция пък по спад в цените на луксозните имоти се държи от Лондон.

Ню Йорк обаче, като че ли изпреварва Лондон по показателя възстановяване, подкрепен от мерките от страна на щатското правителство за излизане от тежката ситуация.

Пазарната капитализация на публично търгуваните финансови компании в Лондон се е понижила с 99.4 млрд. паунда (182.3 млрд. долара) за последната една година, или с 25% от стойността им.

За сравнение финансовите компании в Ню Йорк са се представили по-зле, като са загубили от пазарната си капитализация 37%, или 477 млрд. долара, сочи още направеното изследване.

Финансовата индустрия в Лондон се очаква да загуби 42 000 работни места, или 10% от общата такава през следващата година, според прогнози на City of London Corp.

И тук Ню Йорк се представя „по-добре“, с планирани съкращения от 13.5% от работещите в сектора, или 64 000 работни места, според Economy.com.

Работещите в сектора и в двата световни финансови центъра едва ли могат да се надяват на получаваните през последните няколко години бонуси.

Възнагрежденията заедно с бонусите на тези които ще останат на работа могат да се понижат със значителните 50% през тази година в Лондон.

Жилищните имоти в Манхатън, най-скъпата зона в САЩ може също да са сред най-засегнатите от финансовата криза, коментират специалистите. Средната цена на апартамент в зоната се е повишила средно с около 54 375 от 1995 година насам до рекордните 1.03 млн. долара през второто тримесечие.

Продажбите през второто тримесечие обаче, са се понижили с 22%, или с най-много за периода от 1998 година насам. Запасите от непродадени жилища са нараснали до осемгодишен максимум. Всичко това кара специалистите да очакват и спад в цената на апартаментите там през третото и четвъртото тримесечие на настоящата година.

За сметка на това цените на луксозните имоти от над 1 млн. паунда вече са отбелязали понижение. През август те са поевтинели с 1.6% в сравнение със същия месец на миналата година, или първия им спад от 2003 година насам.

Значително е спаднал и броя на транзакциите в сектора, понижили се с цели 46% на годишна база, по данни на агенцията за недвижими имоти Knight Frank LLP's.

Цените на по-евтините имоти в Лондон са се понижили с 9.2% през август в сравнение със същия месец на миналата година, сочат още данните.