Инвеститорите би следвало да избягват имотните пазари в Холандия, Словения, Гърция, Португалия и Ирландия, след като тези страни се представиха най-лошо в тази област през изминалата година.

Те оглавиха класацията на най-зле представящите се пазари в Европа на инвестиционната компания Colordarcy. Според последната, едва ли на тези пазари инвеститорите могат да очакват нещо положително през следващата една година.

„Извън случващото се на пазара в Бразилия, Турция и Флорида, инвеститорите в недвижими имоти най-вероятно се радват, че 2012 г. приключи“, коментира Локсли Маккензи, управляващ директор на Colordarcy.

„Сега те могат да отправят своя поглед към 2013 г., където инвестициите в имоти все още ще са номер едно като инвестиционен избор за финансови облаги“, допълва още специалистът.

През третото тримесечие на изминалата година икономиката на Холандия се е свила с 1.6%, а цените на имотите са се понижили с 8.2%. Всички индикатори сочат, че кризата за пазара на имоти в страната няма да приключи през настоящата година.

Холандците са с най-голямо ипотечно бреме в Европа, така че понижаващата се стойност на недвижимите имоти е голям проблем, предвид на нивото на безработицата, която е при 15-годишен максимум.

Някога един от най-добрите имотни пазари в Европа – този на Словения, също е изправен пред сериозни проблеми. Те стартират в началото на миналата година, когато цените на имотите регистрират понижение от 4.9%.

Основен проблем в страната са високите оценки на имотите, използвани при отпускането на ипотечни кредити от страна на банките. Това прави много от ипотечните кредити „под вода“ към настоящия момент.

Безредиците в Гърция, както и рекордното ниво на безработица от над 25%, правят страната един от най-големите кошмари за инвеститорите в недвижими имоти. Инвеститорите на гръцкия пазар през изминалата година е възможно да са станали свидетели на поевтиняване на стойността на имота си с 9% през първото, 10% през второто и 12% през третото тримесечие на миналата година.

Имотите във ваканционните селища на Португалия също се смятат относително скъпи, сравнени с конкурентни пазари в Испания.

Въпреки светлината в тунела на имотния пазар в Ирландия, страната все още следва да се избягва от инвеститорите през тази година, съветват от инвестиционната компания.

Цените на имотите в Дъблин са с 55% под пика им, така че едва ли могат да се понижат кой знае колко още. Излизането от инвестиции в имоти обаче са относително трудно начинание. Почти невъзможно е получаването на ипотечни кредити от семейства с един работещ.