В края на третото тримесечие на 2011 г. се навършиха 3 години от настъпването на световната финансова и икономическа криза. За съжаление, 3 години след началото на кризата, все още няма убедителни сигнали за възстановяването на икономиките и на имотните пазари не само в България, но и в повечето страни по света.

След оптимизма и очакванията икономически растеж, с който завърши 2010 г. и започна 2011 г., през последните месеци развихрящата се дългова криза в Европа и понижените кредитни рейтинги на редица държави и големи европейски и световни банки възвърнаха несигурността и доведоха до забавяне на темповете на икономическо възстановяване.

2011 година беше натоварена с големи очаквания за излизане на имотния пазар от кризата, но за съжаление не всички те се оправдаха, тъй като излизането от кризата не зависи само от темпа на възстановяване на нашата икономика и от вътрешните процеси в страната, а е в пряка зависимост от случващото се в Европа и света, информираха от Bulgarian Properties в годишния си анализ за имотния пазар.

Положителните новини, които дойдоха от имотния пазар през 2011 г., се изразяват основно в увеличен обем продажби на имоти и по-ниски лихвени проценти по ипотечните кредити. В края на годината обаче въпросителните за това какво предстои през 2012 г. стават все по-големи на фона на общата несигурност около дълговата криза и бъдещето на Европа.

Останалите фактори, които оказват влияние върху имотния пазар в краткосрочен план - чуждестранно търсене, обем новоотпуснати ипотечни кредити, брой издадени разрешителни за строеж на нови сгради – са все още в негативна тенденция и не подпомагат излизането от кризата. Същото важи и за дългосрочните фактори като доходи на населението, ниво на безработица, демографски фактори и др.

Темпът на спад на цените през 2011 г. се забави и годината ще приключи с около 5-10% по-ниски цени на имотите, което е доста по-умерен резултат в сравнение с предходните 2 години. Както и очаквахме, през 2011 г. настъпи стабилизация на цените и увеличаване на обемите от сделки, които щяха да бъдат още по-убедителни, ако втората половина на годината не донесе толкова голяма несигурност и стрес.

Най-стабилни останаха цените в големите градове, а най-голям спад можем да кажем, че реализираха цените в Банско (цените там спаднаха с около 25% през 2011 г. на годишна база). Това се дължи на факта, че през предните 2 години цените запазиха относителна стабилност, но тъй като търсенето не се възстанови, много от продавачите на имоти в Банско са принудени да намаляват цените драстично с цел бърза продажба, тъй като вече не могат да си позволят да чакат.

Данни за цените на апартаментите в София

Според данните на Bulgarian Properties, за периода от началото на октомври 2011 до средата на декември средната цена на сключените сделки с апартаменти в София e 44 600 евро, докато за същия период на миналата година средната цена е била 104 000 евро поради засилена по това време активност във високия ценови сегмент.

За разлика от тогава от няколко месеца насам активност във високия ценови клас почти изцяло липсва, дори и на развит пазар като този в София, а закупените апартаменти в столицата рядко надвишават 50 000 евро. Средните цени, на които се сключват в момента сделки с апартаменти в София са между 700 и 750 евро на кв.м. – почти без изменение спрямо 3-тото тримесечие, когато измерената средна цена на база реално сключени сделки беше 750 евро на кв.м.

На база офертни цени на апартаментите в София индексът на Bulgarian Properties при база 11.2008 г. = 100 през месец декември 2011 има стойност 57.16 пункта, т.е. офертните цени в столицата са спаднали с над 40% от пиковите им стойности oт преди точно три години.

Средната цена, на която са оферирани апартаментите за продажба в София през 2011 г. е 923 евро на кв.м., като още през януари офертните цени спаднаха под психологическата бариера от 1000 евро на кв.м. и през декември средната месечна офертна цена на апартаментите в София по данни от сайта на Bulgarian Properties вече e 854 евро на кв.м.

Прогноза за 2012 г.

На всички е ясно, че в настоящата ситуация е много трудно да се направят прогнози за следващата година, най-вече поради огромната несигурност за справянето с дълговата криза и бъдещето на Европа. По всичко личи, че 2012 г. няма да бъде лека и икономиките, и пазарите ще бъдат изправени пред редица изпитания.

През последните 3 месеца, след реализирания ръст в продажбите, имотният пазар се върна към нивата на обеми на сделки, сравними с този период на 2010 г. Измененията на цените са минимални, по-скоро задържат нива. Т.е. дори и в период на несигурност виждаме, че пазарът се е установил на едни „кризисни” нива, които засега са устойчиви.

Ако се върви в посока решаване на проблемите с дълговата криза, макар и с цената на забавено икономическо възстановяване и ако липсват големи сътресения и промени, обемите от сделки през 2012 ще се задържат на „кризисните” си нива от 2010 г., а цените ще гравитират около сегашните си стойности, като не е изключено да има и лек спад. Купувачите ще продължават да търсят, както през 2011 г., основно евтини и изгодни имоти и най-активните купувачи ще продължават да бъдат българи и руснаци в жилищния и ваканционния сегмент съответно.