Централната част на града все още е предпочитано място за живот на много българи. Това обаче си има и своите сериозни недостатъци. Вижте кои са те.

Паркиране

Проблемът с паркирането стои пред всички живеещи в центъра на големите градове. И все повече ще се усложнява. В София, например, през септември влизат в сила нови правила, според които към платената синя зона се добавя и зелена. Така платените паркоместа ще са близо 6 хиляди.

Живеещите в района на тези зони ще могат да паркират срещу 150 лв. за година или по 15 лв. за месец за синя зона, а за "зелена зона" - 100 лв. на година или по 10 лв. за месец. За втора кола на един собственик ще се плаща в троен размер.

Замърсяване и шум

София е начело на класацията на градовете с най-мръсен въздух в ЕС, като през тази година измести Пловдив от първото място. Според центъра за устойчиви политики „Екополис", през поне 200 дни от годината дишаме въздух със завишени норми на прахови частици.

Най-замърсен е участъкът около Орлов мост и районът около бул. „Стамболийски”, където трафикът е много голям. Най-чистите райони на София пък са разположени в подножието на Витоша, сочат данните на Изпълнителната агенция по околната среда. По-чисто е още и в Горна баня и Банкя, където има газифициране.

Шумът също сериозно тормози живеещите в центъра. Най-шумен е Пловдив с 67 dB при норма от 50-60 dB. В столицата шумът достига 72 dB.

Данъци

Всички знаем, че данъците, които плащат живеещите в центъра, са по-високи от тези на избралите крайните квартали. Тази тенденция ще се задълбочи през следващата година за софиянци – данък сгради в централните части на града скача с до 49%.

Новото зониране пък предвижда все повече квартали да влязат в централната част, като така центърът на столицата ще обхване двойно по-голяма територия. Налице е и куриоз – след като „Банишора“ влезе в първа зона, данъкът за панелка ще бъде по-голям, отколкото за луксозна къща в „Драгалевци“, което се води вилна зона.

Цените на имотите

За да си купиш жилище в центъра на големите български градове, се изискват доста по-сериозни средства, отколкото за такова в крайните квартали. В София най-скъпият район е „Докторски паметник“, където в момента имотите се предлагат със средна цена от 1490 EUR/кв.м. За сравнение – в „Люлин“ могат да се намерят жилищни имоти и с цена под 500 EUR/кв.м. Освен това в идеалния център се предлагат основно стари сгради и липсва новото строителство.

Това са само част от недостатъците на живота в централните части на града. Още от тях, или пък предимствата на центъра, можете да добавите в коментарите.