Партерните етажи продължават да бъдат избягвани от купувачите, като основната причина са повишените рискове от обир или силни повреди при земетресение, казват столични брокери, цитирани от в. Монитор.

„Партерните етажи са по-уязвими при земетресение и рискът от повреди и срутване на конструкцията там е най-голям”, казва проф. Петър Сотиров от УАСГ. „Причината е, че при трус най-ниският етаж на сградата поема най-голяма енергия на удара.

Затова при слаба конструкция на партера рискът от цялостно срутване на постройката е най-голям”, уточни той.

Според експерти за последните двайсетина години много от партерните етажи в централните квартали на големите градове са били преустроени, за да се отворят площи за кафенета и магазини. И това прави тези сгради особено опасни при по-силно земетресение.

„Засега наемателите продължават да избягват партерите и най-високите етажи”, каза Мая Иванова, брокер в „Явлена”. „Най-ниското ниво не се предпочита заради сигурността. Предлагането на квартири сега е голямо и не е много трудно да се намери жилище на по-нисък етаж над партера за по-малко пари”, уточни тя.

„Не е вярно твърдението, че едва ли не хората са се юрнали да купуват апартаменти на партера.

Там има много неудобства” смята Тихомир Цаков от „Аристо”. „Отделно пазарът е много слаб, за да може да се говори за такава тенденция”, допълва той.

„Апартаментите на най-горните етажи на високите стари ЕПК блокове в големите градове все по-трудно ще се продават”, казва още Цаков „И досега беше немалък проблем да им се намери купувач, но сега земетресенията са още един повод да им падне цената Който иска да продава, ще вземе по-малко пари, отколкото се е надявал преди месец-два. За този тип имоти може да се очаква по-чувствително понижение на цените”, прогнозира брокерът.

Мнението на колегата си потвърждава и Константин Пандов от агенция ЕППИ. „Не се чувства осезаемо търсене на апартаменти на партера, а това на имоти по високите етажи винаги е било слабо и причината не са земетресенията, а лошото състояние на асансьорите в повечето високи жилищни сгради в страната”, каза той. „В момента се продават двустайни ЕПК на най-високите етажи, които се предлагат за продажба на цената на панелна гарсониера и стоят дълго време на пазара в очакване на купувачи”, уточнява Пандов.

По думите му обаче истерията около земетресенията няма да свали цените по високите етажи. „Търсенето ще остане главно за малки, евтини жилища в по-непретенциозните квартали”, прогнозира шефът на ЕППИ.

От агенция „Адрес” смятат, че земетресенията и голямото количество дъждове през май са изменили изискванията на купувачите по отношение на избора на етаж.

Несигурността при трусове на високите етажи, както и уязвимостта им при обилни и продължителни дъждове, които причиняват течове и влага, накара много хора да променят първоначалните си планове. Прогнозите на агенцията са трусовете тепърва да оказват по-силно въздействие върху жилищния пазар.