Предвид на настъпилите политически събития, напълно нормално е да си зададем въпроса как ще се отразят те на пазара на имот?

Политическата несигурност е може би един от най-отблъскващите фактори за инвеститорите, като никой няма да тръгне да прави сериозни сделки в подобен момент.

В същото време отдръпване може да се наблюдава (поне в краткосрочен план) и при местните купувачите на имоти, поне до стабилизиране на обстановката. Нестабилната политическа и икономическа среда е сериозна заплаха пред бъдещите доходи на населението, а решението за покупка е едно от най-значимите финансови решения в живота на хората. Поради тази причина много от потенциалните купувачи, оглеждащи се за имот в момента, могат временно да отменят тези си планове.

Не бива да забравяме, че е възможно при едно по-дълго задържане на политическата нестабилност да започне и негативна тенденция на повишение на лихвите по ипотечните кредити. Това би било свързано с повишаване на рисковата премия на страната ни, като сериозен компонент при формирането на лихви по кредитите.

Много е вероятно по-дълга нестабилност да накара финансовите институции да прибегнат поне до затягане на условията си за отпускане на кредити, малко след като те бяха „поразхлабени“.

Това заедно с евентуалното повишение на лихвите би била пълна промяна на тенденцията от последните две години, когато станахме свидетели на значително понижение на нивата на лихвите с изключително благоприятно влияние на пазара.

Потенциалната рестриктивна политика от страна на банките е много вероятно да се провежда, поне до придобиването на по-голяма яснота какво ще се случва от тук нататък и трайно нормализиране на ситуацията.

Модата през последните месеци е да се теглят ипотечни кредити в левове (като през януари те са били 53% от отпуснатите). До голяма степен причината е, че банките дават условия поне толкова изгодни (а често дори по-изгодни), колкото по предложенията си в евро.

Зад благосклонността на финансовите институции е наложителната необходимост да влезе в работа огромният левов скъп ресурс от депозитите, лихвите по които все още са значителни.

Ако се загледат потенциалните кредитополучатели в начина на изчисляване на лихвата обаче, ще видят, че в почти при всички предложения, които са в челото на класацията на най-изгодните, лихвеният процент е променлив, като най-често се определя от базов лихвен процент плюс надбавка.

А истината е, че този базов лихвен процент, особено при кредитите в левове (базирани предимно на SOFIBOR), може да тръгне нагоре с доста ускорени темпове при по-нататъшно задълбочаване на политическата криза, което да оскъпи заемането на ресурс от финансовите институции.

Негативната тенденция може да стане реалност и по отношение на излизане на повече продавачи на пазара: „слабите ръце“ на чуждестранните инвеститори, които е възможно да са се уплашили от случващото се и да искат бързо и на „всяка“ цена да приключат своите инвестиции.

Изключително негативен ефект е възможно да имат случващите се политически събития на пазара на търговските площи, където инвестициите са изключително големи по размер, включително е възможно да станем свидетели и на замразяване на големи проекти в процес на изграждане.