Според статистическите данни средната цена на жилищата в София е при ниво от 2 330 лв., или казано по друг начин - 1 191 евро. Много хора се питат ежедневно дали е по-добре да си купим имот или да живеем под наем.

Ако се абстрахираме от прогнозите и очакванията за това какво ще се случи с цените на недвижимите имоти, този въпрос си има чисто финансова гледна точка. Можем да сравним настоящите стойности на бъдещите ни разходи при двата варианта и да видим кой е по-изгоден.

За целта ще посочим при настоящите параметри като нива на наеми, определена цена на жилище, наем на същото по показатели жилище, нива на лихвените проценти, разходи за поддръжка и други. Къде е равновесната точка - тоест точката, където няма значение, от финансовата страна за вас, дали ще живеете под наем или в собствен апартамент.

Заложени данни
Месечен наем250 ЕвроГодишно повишение на наема 5.70%Цена на имота65000Годишно повишение на имота6.00%Годишна амортизация2.00%Размер на кредита55 000 ЕвроГодини на кредита20Лихвен процент8.00%Годишна застраховка на имота150 ЕвроГодишни данъци150 ЕвроГодишни разходи за поддръжка1000 ЕвроГодини на сравнението20Безрискова норма на възвръщаемост6.00%Инфлация5.00%

Равновесието се получава, когато за изходни данни на изследването залагаме следните параметри - става въпрос за двустайно жилище в относително добър квартал от 50 кв. м чиста площ и средна цена от 59 000 евро, въз основа на средната цена на жилищата в София. Към цената добавяме и теглене на относително малък кредит от 6 000 евро, който ще ползваме за довършителни работи (приемаме, че разполагаме с обзавеждане).

Наемът на подобен род имот се приема да възлиза на 250 евро на месец, като възлагаме повишението му средно годишно с ниво, близко до това на инфлацията. Заложената безрискова норма на възвращаемост е 6% (банков депозит), а периодът на сравнение е 20 години.

Годишната застраховка на имота е 150 евро, а заложената амортизационна норма е 2%, както и годишни разходи за поддръжка на имота от 1000 евро. За инфлация в следващите 20 години сме приели 5%.

При така заложените стойности отговорът е, че ако те се запазят в следващите 20 години, за вас ще е финансово все тая дали ще притежавате собствен имот, или ще живеете под наем (без да вземаме под внимание другите предимства и недостатъци на всеки един вариант, както и приемаме, че имате старо обзавеждане, което ще ползвате).

Вид разходСтойностСтойностНаем и такси106,863 EUR
Ипотечни разходи
110,410 EURЗастраховане
5,518 EURДанъци
5,518 EURПодръжка
20,000 EURАлтернативни разходи
114,187 EURПоскъпване на имота
150,163 EURОбщо разходи106,863 EUR105,470 EURНастояща стойност при инфлация60,911 EUR60,732 EUR

* Резултатите са от имотен калкулатор на сайта Frontdoor.com.

Оттук нататък везната натежава в една от двете посоки, в зависимост от промяната на изходните данни.

Намаляване на сравнението за един относително по-кратък период, който се предполага, че е по-лесен за прогнозиране, като например 10 години, както и намаляване на срочността на кредита до 10 години, натежава в полза на живот под наем. За този период той е близо два пъти по-евтин и ви струва към настоящия момент 29 400 евро срещу над 59 евро закупения апартамент.

Нещата натежават в полза на живот в собствено жилище още при по-голямо самоучастие, тоест при по-малък заем, като значително спестявате от лихви.

Разбира се, към чистите финансови сметки трябва да прибавим и личните предпочитания на потребителите, както и предимствата на това да живеете в собствено жилище, като сигурност, комфорт, яснота на финансовите ви задължения за дълъг период от време, направата в съответствие с личните предпочитания и много други. А както знаем, всяко удоволствие се заплаща.

Накрая можем да препоръчаме на всички да използват имотни калкулатори, за да залагат различни хипотетични и специфични за тях изходни данни, които ще им дадат отговор в техния случай кое е финансово по-изгодно.