Русия, Украйна и Румъния са най-нагорещените пазари на недвижими имоти в Източна Европа, като интересът от чуждестранни инвеститори от Западна Европа към тях продължава да се повишава, както и броят на проектите в процес на изграждане. Това бе и изводът, направен на втория панаир за недвижима собственост с акцент върху ЦИЕ и ЮИЕ - "Real Vienna", сочи публикация в унгарското издание portfolio.hu.

На изложението са участвали 248 компании от над 20 различни държави, представящи инфраструктурни, търговски, жилищни и офис-проекти.

Най-много участници в изложението е имало от Русия, Германия, Чехия, Сърбия и Румъния, които са били представяни от 140 компании, или близо 60% от общия брой на участниците в пресконференцията.

Най-голямата строителна компания в Централна Европа - унгарската TriGránit е представила своите проекти в столицата на Румъния, както и доклад относно развитието на румънския пазар.

По време на изложението е било наблегнато на това, че основен двигател на ръста на руската икономика, освен петролната индустрия, е бил и пазарът на недвижимите имоти.

Въпреки понижението на доходността при транзакциите на търговски и офис недвижими имоти в Русия през последните години, до ниво от 8% на годишна база, тя все още се запазва с близо 200 базисни пункта над средната за страните от Западна Европа.

Като негативни фактори пред развитието на пазара на недвижими имоти в Русия бяха посочени голямата корупция, както и високото влияние на руските тикони, но въпреки това руският пазар се сочи като пазара с най-голям потенциал за развитие сред страните от ЦИЕ.

До голяма степен това се предопределя и от продължаващото повишение на покупателната способност на руското население.

Добри остават перспективите и за пазара на недвижими имоти в Румъния, който ще продължава да доминира сред бурното развитие на този на търговски имоти. Румъния е сред страните с най-малко търговска площ от големи търговски центрове на човек от населението в Европа, сочи изследване на консултантската компания Jones Lang LaSalle.

В северната ни съседка се падат 20 кв. м площ от големите търговски центрове на 1000 души население сред 18-те европейски страни, участвали в класацията.

Така страната се нарежда на 17-о място в класацията, като след нея се нарежда единствено Гърция, сочи още проучването.

Макар и негативни данните сочат значителния потенциал на страната за изграждане на големи търговски центрове, като специалистите очакват силното им нарастване през следващите две години, на фона на големия брой проекти в процес на изграждане.

Това ще доведе до изпреварване на Словакия през 2008 година по този показател.