Пазарът на наеми на недвижими имоти в София остава стабилен през първата половина на тази година, като предлагането в повечето сегменти продължава да надвишава търсенето, коментира Мая Иванова – мениджър офис "Наеми" на Явлена.

Един от сегментите, където това разминаване е осезаемо, е този на офис площите. Поради наситеността на пазара на офис сгради, както и подължаващото предлагане на жилищни площи за офиси, изборът на наемателя е много голям. Това води до по-високи изисквания към качеството на имотите от наемателя и то срещу по-ниска наемна цена.

В тази ситуация наемодателите, които са гъвкави и адекватни на пазарната ситуация много по-лесно успяват да запълнят свободните площи. Средните цени в този сегмент към момента са от 3-5 евро/кв.мз а по-големи площи и жилищни имоти, отдадени за офиси, до 6-7 евро/кв.м за по-малки офис площи, според анализа на Явлена.

Има и изключения, разбира се, на отдаване на площи, при които наемодателите поддържат по-високи ценови нива. Това са имоти във висок клас офис сгради, построени по всички изисквания за модерен офис, с добра локация или в район, оформил се като бизнес хъб. Такива са например булевардите "България", "Тодор Александров", Бизнес парк "София", където цените достигат до 8-11 евро/кв.м, споделя Мая Иванова.

При търговските площи се наблюдава честа смяна на наемателите по големите търговските улици, където се поддържат сравнително високи наемни нива, на фона на ситуацията в страната и възможностите на наемателите.

В МОЛ-овете положението е подобно. При кварталните магазини ситуацията е доста по-неблагоприятна , независимо от по-ниските наеми на които се реализират – около 10 евро/кв.м. До 20-30 евро/кв.м наем могат да постигнат собствениците на магазини, които са на централни за квартала позиции, като спирки, пазари, пешеходни зони.

От миналата година се наблюдава по-засилено търсене на помещения за бързо хранене, както и на заведения с градина. В тези два подсегмента определено се наблюдава превес на търсенето над предлагането. Причината в първия случай (заведенията за бърза закуска) е липсата на въздуховоди в помещенията, които се отдават под наем, обяснява Иванова.

Освен че за изграждането им се изисква съгласие на етажната собственост, както и време за поставянето им, през което помещението не генерира приход, при много сгради като цяло липсва възможността това да се случи. Затова и обикновено собствениците на такива помещения не се наемат с изграждането на въздуховоди.

В сегмента на жилищните имоти търсенето е основно за по-малки и нискоценови апартаменти. Въпреки че през последните години на пазара излязоха доста такива, разминавания все още има, поради нереалните очаквания на наемодателите за по-високи от пазарните цени. Средните цени на ателиетата и едностайните апартаменти се движат в рамките на 130 – 220 евро/месец, като цените се договарят предимно в лева.

Двустайните се отдават в границата 180 – 280 евро/месец, а тристайните – за 210 – 400 евро/месец.

Подсегментът, в който търсенето надминава предлагането е този на качествените, големи жилища, с 3-4 и повече спални, които трябва да отговарят на по-високи изисквания от страна на клиентите.

Интересно наблюдение относно сделките в Явлена през първите пет месеца на 2013 г. е засиленото търсенето на къщи, при което отдадените за този период в агенцията къщи са повече отколкото за цялата минала година, споделя Иванова.