„За първи път от 2008 г. отбелязваме едновременен ръст на всички ключови показатели на имотния пазар - обеми продажби, цени на имотите на база реално сключени сделки, обеми новоотпуснати кредити и активност в строителния сектор с повече издадени разрешителни за строеж и стартирало ново строителство.

В резултат, вече и купувачите, и продавачите са единодушни за това, че пазарът е във възходящ тренд и е време за сключване на сделки“, коментира изминалите месеци за пазара на имоти в столицата Полина Стойкова MRICS, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES.

„Инвестиционният интерес към София нараства и все повече хора от различни градове от страната влагат в имоти в столицата като стабилен пазар с добри перспективи за развитие. Тези купувачи към момента съставляват около 15% от купувачите на жилища в столицата“, допълва тя.

Средни цени

По данни на BULGARIAN PROPERTIES през второто тримесечие средната цена на продадените апартаменти в София e 780 евро/кв.м при 771 евро/кв.м за първото тримесечие и 735 евро/кв.м за второто тримесечие на 2014 г. Съответно, нарастването на цените на имотите в София е в размер на 6% на годишна база и 1% спрямо предходното тримесечие.

Средната обща покупна цена на апартамент в София е 75 000 евро и остава съпоставима с тази през 2014 г., т.е. няма съществено изменение в бюджетите на купувачите от миналата година насам.

Единствено важна разлика е, че през първото тримесечие преобладаваха бюджетните покупки на цени до 50 000 евро, а през второто тримесечие купувачите вече са много по-уверени и се активизираха покупките в средния и високия ценови клас.

По квартали

Лозенец е един от най-предпочитаните квартали през второто тримесечие, като също така той държи и най-високи цени – сделки се сключват на около 1100 евро/кв.м. Сходни са нивата и в центъра, който постепенно възвръща интереса на купувачите.

Други популярни квартали са Студентски град и Витоша, където има предлагане на качествено ново строителство на добри цени. Това са открояващите се квартали, но като цяло сделки се сключват относително равномерно във всички останали квартали на столицата.

Пореден ръст на продажбите

Данните на BULGARIAN PROPERTIES за новосключените сделки за продажба на жилищни имоти в София сочат ръст с 50% на годишна база. През първото тримесечие отчетеното годишно нарастване на обемите продажби беше 30%, т.е. виждаме, че процесът на активизация на пазара се ускорява, а изминалото тримесечие се превръща в най-успешното за имотния пазар в столицата от няколко години насам.

Параметри на закупените жилища

Може да кажем, че покупките на 3-стайни апартаменти имат тотален превес през изминалите месеци. Те съставляват почти 50% от продадените жилищни имоти по данни на BULGARIAN PROPERTIES. Двустайните апартаменти са едва 25% от реализираните продажби, 15% са многостайните апартаменти, а 10% са къщи.

Делът на закупените тристайни апартаменти нараства за сметка на двустайните. Това е съществено изменение на структурата на продажбите на жилищни имоти спрямо първото тримесечие, когато двустайните и тристайните бяха с почти равен дял.

Съответно, средната площ на закупените жилища нараства на 100 кв. м при 74 кв. м в началото на годината. Тухлените жилища остават най-предпочитани и задържат дела си от 70% от продадените жилища за тримесечието. 50% от жилищата са с ТЕЦ.

Престой на имотите на пазара

Продължава тенденцията за скъсяване на срока за реализация на имотите в София. Средният престой на продадените през второто тримесечие имоти, по данни на BULGARIAN PROPERTIES, e 73 дни при 80 дни за първото тримесечие и 104 дни средно за 2014 г.

Тенденции и перспективи

2015 г. до момента потвърждава очакванията ни, че ще бъде преломна при градските имоти и особено за най-големия пазар, какъвто е София. Може да се каже, че пазарът в столицата е в добро здравословно състояние и все по-уверено излиза от стагнацията, в която беше изпаднал години наред.

Очакваме темпът на нарастване на цените и продажбите да се запази сходен до края на годината и да отчетем ръст от около 6-7% за цялата година, което определено ще даде по-голяма увереност на всички пазарни участници, посочва още Полина Стойкова.