Традиционните планински и морски курорти страдат от така нареченото "свръх престрояване", както в световен аспект така и в България, коментира Крис Даунам от имотната агенция SimpliBulgaria.

Това прави луксозните апартаменти във ваканционните селища изключително атрактивни и достъпни за инвеститорите.

Според него апартамент по родното черноморие успешно се конкурира не само с други такива, но и с големите туристически курорти, както и с подобни в дестинации като Турция, Мароко, Испания, Египет и Дубай.

В тази насока инвестициите в подобни апартаменти с цел получаване на доходи от наеми може да е перспективна, но тя трябва да е добре обмислена и съобразена със законите на търсенето и предлагането.

Въз основа на прогнозата за наем на седмица от 400 паунда на къща на черноморието от 172 кв. метра и 36 седмици, от агенцията прогнозират 20% възвръщаемост на подобна инвестиция, което те определят като задоволително.

От агенцията прогнозират ръст в цените на ваканционните имоти от 70% през следващите пет години след присъединяването на страната ни към ЕС.

От там предупреждават още, че по силата на българското законодателство чужденците нямат право на собственост върху земята, което се сочи като сериозен проблем пред желаещите да закупят недвижими имоти у нас.

В същото време, като друга потенциална опасност пред инвеститорите се посочва липсата на вторичен пазар, на който инвеститорите да предпродават и да капитализират инвестициите си. Ръстът в цените на недвижимите имоти у нас се предопределя от силното вътрешно търсене.

От 260 000 транзакции с недвижима собственост през изминалата година, 76% са били осъществени от български граждани. Това прави изхода от инвестициите на чуждестранни граждани относително труден при евентуално тяхно желание.