Две години изминаха от пика на ипотечната криза в САЩ и всички се надяваме, че най-лошото вече е зад нас. Но се надигат и нови опасности. В резултат на широкомащабната програма на Китай за стимулиране на пазара на имоти, в страната се наду колосален балон, в който много икономисти виждат следващата заплаха за световната икономика, пише в свой анализ германският Spiegel.

Целият свят в твои ръце

Независимо от изнурителната лятна жега, строителството на нови жилища в китайския град Тянжин продължава с пълен ход- в прашните покрайнини се появяват къщи и стилни съвременни апартаменти за всеки вкус и с всеки цвят. Насред този строителен Вавилон се извисява Xingyao Wuzhou- Сияещата звезда на петте континента, нещо средно между Дубай и Дисниленд.

Този гигантски жилищен и развлекателен комплекс, разположен на брега и островите на изкуствено езеро, представлява умален модел на картата на света. Инвестирани в него са около 3 млрд. долара, а около 90% от Северна Америка, Азия и Европа са продадени. Скоро ще започне продажба и на останалите континенти- Африка, Южна Америка и Австралия и Океания.

Строителите на Xingyao Wuzhou са осигурили изглежда всичко необходимо за грандоманията на купувачите- тук е на-големият ски-център в света, най-големият музикален фонтан в света, има миниатюрни копия на най-известните архитектурни забележителности, седемзвезден хотел, полета за голф...

Xingyao Wuzhou е истински символ на мегаломанията на развиващата се китайска икономика. Цената на кв. метър в него нарасна от 590 долара в началото на продажбите на 740 долара и с всеки нов етап на проекта продължава да расте за радост на инвеститорите.

Глинените крака на Колоса

Подобен оптимизъм формира крехката основа, на която се зараждат елитни строителни проекти из цял Китай. Но в последно време все повече анализатори смятат, че пиковите стойности на пазара вече са достигнати и започва да се надува балон, чието спукване ще бъде усетено от цялата световна икономика.

През юни цените на имотите в 70-те най-големи градове в Китай се понижиха за първи път от година и половина- с 0.4% спрямо предходния месец на пазара на нови имоти и с 0.1%- на стари. Това на фона на статистическите данни, показващи забавяне на ръста на Китай.

И макар спадът на пазара на имоти да изглежда смешно на фона на това в западните страни, китайският икономически модел е особен и се основава на постоянен ръст.

Различен ли е китайският балон от американския?

Според Кенет Рогоф от Харвардския университет ситуацията в Източна Азия е тревожна. Сривът на на пазара на имоти ще повлече със себе си банковия сектор, а балонът е вече факт. Дори китайският министър на земеделието и природните ресурси Сюй Шаоши предупреди, че през третото тримесечие се очаква „обща корекция" на пазара.

В САЩ кризата бе провокирана от обилието високорискови ипотечни кредити, отпуснати от банките. Милиони американци се хванаха на въдицата, че цените на имотите само ще се увеличават и на практика имотът сам ще се изплати. Когато това не се случи, кризата стана „банкова", после „дългова", „световна", „гръцка", „криза в еврозоната"... Единствено Китай изглеждаше някак имунизиран...

Сега местните власти са изправени пред сериозен проблем. Те финансираха почти една трета от проектите си от продажба на земи на „акулите" . Само през 2009 г. продажбите скочиха с 44% спрямо предходната година. Властите дори теглеха кредити от банките, разчитайки на ръста на цените на земята. Държавните стимули в размер на 590 млрд. долара (4 трлн. Юана) пък доведоха до строителен бум, какъвто Китай още не беше виждал.

За една година обаче имотите, преминали в ръцете на банките, са се увеличили с 40%, което показа, че финансовото планиране не е било добро, а цените - недостъпни за обикновените китайци. В някои градове новите жилища са повече от новите семейства. В Шанхай и Пекин цената на жилищата надвишава 20 пъти средната годишна заплата ( за сравнение същият коефициент в един от най-скъпите градове в света Токио е 8 пъти).

Възможно ли е меко кацане?

Постоянното търсене на строителната индустрия на Китай повиши рязко цените на алуминия, медта, желязото.

През април правителството реши да се намеси, като въведе някои ограничения на пазара, а в бъдеще обмисля и данък върху имотите. Тези мерки обаче крият риск не само да не ограничат спекулата, но и да доведат до забавяне на икономическия ръст.

Капиталовложенията на пазара на имоти са 20% от всички и ако строителството на жилища не продължи, това ще засегне сектори като стоманодобивния, стъкларската и циментова промишленост. А рисковете вече влияят на Шанхайската фондова борса, на която около една четвърт от пазарните активите са банкови ценни книжа и ценни книжа, свързани с имотния сектор. От началото на годината индексът вече загуби 27%.

Въпреки това мнозина се надяват, че правителството ще направи всичко възможно катастрофата да не се случи по време на мандата му до 2012 г., провокирайки по този начин нов бурен ръст. В краен случай- банките ще станат изкупителна жертва.

Още едно загубено десетилетие?

Китайският балон не е прецедент. През 80-те в Япония се строеше по същия начин. По това време императорският дворец в Токио на книга струваше повече от целия щат Калифорния. За Япония спукването на балона стана начало на депресия, наречена „изгубеното десетилетие", последвано от второ десетилетие на криза. Китайския ръководител на Академията за социални науки в Пекин Цао Цзянхай смята, че Китай ще плати също така висока цена. „В резултат на всички перипетии, нашето икономическо развитие ще бъде забавени за около десет години", смята той.

Остава да отбележим, че всъщност две трети от китайците искат имотният балон да се спука възможно най-скоро. А много аналитици разбраха, че активно рекламираният „управляем капитализъм" все пак не „саморегулиращ се капитализъм"