„Наистина ли искате да си купите имот? Това е като да имате бебе. Постоянно ще се тревожите. Дали нещо няма да се счупи, дали има нужда от ремонт, дали няма да е нападнат от термити, дали ще има буря и ще трябва да поправите покрива. Ще трябва да го боядисвате, поддържате“, това са думите на Робърт Шилер, нобелов лауреат по икономика, известен с работата си върху цените на различни групи активи, участвал в разработването на индекс, следящ цените на имотите в САЩ.

Покупката на имот не е за хора, които смятат, че ще трябва да го напуснат в следващите десет години или не са сигурни в доходите си.

„От друга страна, е добре хората да обмислят живот под наем“, смята Шилер. Особено тези с по-ниски доходи и несигурна работа. А средствата си винаги можете да инвестирате в други инвестиционни алтернативи, не е като да липсват такива, съветва още професорът.

Това Шилер казва относно пазар, където наемните имоти стават все по-недостъпни. Близо половината, или 20.8 милиона американски домакинства, са заделяли над 30% от дохода си за наем през 2013 година.

През изминалата година ситуацията се е влошила, като нивото на свободни за отдаване под наем имоти се е понижило с един процентен пункт - до най-високата му стойност за последните две десетилетия от 7.6%, според изследване на Харвард.

В същото време темпът на повишение на наемите в САЩ е два пъти по-ускорен, в сравнение с този на инфлацията и темпа на нарастване на реалните заплати в най-голямата световна икономика.

Изниква въпросът защо американците продължават да предпочитат да живеят под наем в подобна среда вместо да купуват имот. Данни сочат, че при нива малко над 60% на живот в собствени жилища, това са най-ниските стойности от деветнадесет години насам.

Средата за покупки на имоти в САЩ също е много благоприятна, предвид на рекордно ниските лихви и факта, че вноската по ипотечните кредити все още е по-ниска от нивата на наемите.

Причините са няколко. На първо място, ипотечната криза показа на американците, че цените на имотите се движат не само нагоре, а инвестициите в имоти могат да носят и сериозни загуби (факт, който се разбра по трудния начин и от българските купувачи на имоти).

На второ място, развитият пазар на имоти в САЩ е доказал, че в дългосрочен план носи доходност, съпоставима с тази на инфлацията.

Американците в много по-голяма степен предпочитат друга форма на инвестиции с по-висока доходност. Не е случайно, че над половината от американските семейства имат инвестиции на фондовите пазари, предвид на средната възвръщаемост в дългосрочен план за индекса S&P 500 от над 9% годишно.

И на трето място, истината е, че американците не искат да се занимават с всички неща, свързани със собствеността на имот. Това включва плащането на данъци, ремонтни дейности, поддържащи дейности и др.

Животът под наем в САЩ е предпочитан, въпреки изследванията, че от финансова гледна точка покупката на недвижим имот е финансово по-изгодна и в първите три години, след като се направи, води до повишаване на финансовото състояние на купувачите с между 15 и 20 000 долара, в сравнение с тези, които живеят под наем.

Как стоят нещата у нас?

У нас хората все още предпочитат да си купуват имоти. Процентът на хората, живеещи в собствени жилища, е при рекордни стойности (втори сме в Европа, след Румъния).

Този факт определено изглежда малко странен на фона на реалността, в която живеем. А тя включва:

Лихвите по ипотечните кредити у нас са в пъти по-високи от тези в САЩ и Западна Европа.

Само преди три-четири години станахме свидетели на срив в цените на имотите, поредон именно от свръхочаквания към тях (цените на имотите са при нива отпреди десет години, което показва, че не са били особено добра инвестиция за този период).

Вноските по ипотечните кредити у нас все още са далеч по-високи от средните наеми на имотите. Това прави така, че покупката на имот става финансово по-изгодна от живот под наем след минимум 20 годинии.

Вижте още: Живот под наем, новата реалност за българите?

В същото време, покупката на недвижим имот у нас все още е изключително недостъпна, сравнена с доходите на населението. Тя отнема над 50% от дохода на домакинството при процент близо наполовина при живот под наем.

И на последно място, определено не можем да кажем, че масовите купувачи на имоти са с висок доход или с високо ниво на сигурност относно своята работа.

В крайна сметка, очевидно има нещо сбъркано или на пазара в САЩ, където хората предпочитат да живеят под наем, или на този у нас – където покупката се приема като нещо, което задължително трябва да направим.