Британският бизнес, който пострада сериозно по време на локдауна, наложен заради пандемията от COVID-19, е натрупал над 5.5 милиарда долара неплатени наеми. В същото време все повече се ожесточават дебатите за това кой ще трябва да покрие тези задължения, пише Bloomberg.

Собствениците на имотите са на мнение, че банките трябва да поемат част от загубите, които бяха предизвикани от ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса. Наемодателите твърдят, че около една пета от търговските наеми не се плащат навреме.

Магазините и ресторантите нямат средства, с които да покрият задълженията си, тъй като по време на карантината са останали без клиенти.

"Тезата, че търговците трябва да платят 100% от дължимите наеми за период, в който обектите им са били затворени, е, меко казано, нечестна. Не е логично правителството просто да си "измива ръцете" с този проблем. Според мен държавата се опитва да избяга от своята отговорност", смята изпълнителният директор на веригата книжарници Waterstones Джеймс Даунт.

В същото време Асоциацията на собствениците на имоти, в която членуват 200 от най-големите наемодатели на Острова, също се обърна с молба към правителството за разглеждане на някаква възможност за разсрочване на задълженията. Те настояват за лихвена "ваканция" за ипотечните кредити, обезпечени с търговски имоти, които са били затворени по време на пандемията.

Председателят на асоциацията Адам Кофър смята, че собствениците на имотите са като "кюфте в сандвич". От едната им страна са наемателите, които нямат възможност да плащат, а от другата са банките, които си искат вноските по кредитите.

Може ли глобалният имотен бум да се превърне в социален проблем?През второто тримесечие на тази година жилищата са поскъпнали в 8 от 10-те най-развити икономики, въпреки въведената карантина


През март 2020 година правителството във Великобритания гласува мораториум върху принудителното извеждане на наематели от имотите за срока на извънредното положение. Първоначално той беше за три месеца, но впоследствие беше удължаван на няколко пъти, успоредно с развитието на пандемията.

През декември обаче кабинетът заяви, че последното удължаване до края на март 2021 година ще бъде последно.

"В момента се натрупва "планина" от непокрити задължения, която ще се срути веднага щом изтече мораториумът. А удължването му от страна на правителството само отлага неизбежното", казва още Кофър.

По данни на консултантската компания Remit Consulting от общо 23 милиарда паунда търговски наеми, планирани за 2020 година, около 4.2 милиарда не са платени. Над 5000 търговски обекта в страната бяха затворени миналата година, а водещи търговски вериги, в това число Arcadia Group и Debenhams, обявиха банкрут.

Това е и причината, поради която от Bank of England призоваха анлийските банки да бъдат внимателни с управлението на лошите кредити в портфейлите си. Очаква се вълната от фалити да продължи и през 2021 година.