Веригата McDonald's не е известна с царствени ресторанти. Но има и изключения.

Елегантен търговски обект се помещава в имение от 19 век във Фрийпорт, Мейн - с табела, носеща прочутото лого на веригата за бързо хранене, фино кацнало на предната поляна.

Сградата има колониална фасада, а отвътре клиентите се наслаждават на ролца от омари и сандвичи Big Mac в изискана трапезария, в компанията на величествена камина и свещници.

Според Историческото общество на Фрийпорт имотът, известен като „Горска къща“, е комбинация от гръцка и италианска архитектура, като е построен от търговеца от Мейн Уилям Гор около 1850 г.

В началото на 80-те години на миналия век McDonald's се опитва да открие ресторант във Фрийпорт, но местните възроптават - червената и жълта архитектура, която е запазена марка на веригата, противоречи на строгите кодекси за строителство в града.

McDonald's направи компромис. В края на 1983 г. Апелативният съвет за зониране на населеното място позволява на веригата да открие ресторант в историческата къща Гор.

Шест скандала с вериги за бързо хранене, които разтърсиха индустриятаОт развалено месо до пържени картофи

„Гражданите на Фрийпорт бяха ядосани, когато McDonald's купи къщата Гор“, се посочва от Историческото общество на Фрийпорт в книгата „Изображения на Америка: Фрийпорт“ от 1996 г., цитирана от The Daily Mail

Гордън Хамлин, говорител на кварталната организация North North Street, която по онова време се противопоставя на ресторанта, заявява пред New York Times, че са „наистина разочаровани“ от решението.

Междувременно, говорителят на веригата Стивън Лерой казва пред публикацията: „Това, което правим, е нещо, което вероятно никога не сме правили досега по отношение на дизайна, времето и усилията. Готови сме да похарчим пари, за да направим ресторанта съвместим с района, историята, общността и хората, които живеят там.“

От McDonald's обясняват в скорошна публикация в Instagram: „Екстериорът на дома беше запазен, за да бъде съобразен с естетиката на вековния крайбрежен град.“

Ресторантът отваря врати през 1984 г., като и днес остава хит сред любителите на бързото хранене. Синди и Рон Лидик притежават и управляват бизнеса от 2007 г. „Хората обичат да го посещават, само за да видят уникалността на ресторанта“, казва Рон пред McDonald’s Corporation.

Интериорът на McMansion претърпява ремонт за модернизация през последните няколко години, но сградата остава вярна на корените си, като стените й са изпълнени с гигантски архивни снимки на местни забележителности и златни информационни плочи, споделящи факти за историята на района.

Традиционните дървени места за сядане в трапезарията са модернизирани, а камината е преустроена с червена тухлена зидария и гладка бяла боя. Интегрирани са и високи технологии, като днес роботи със сензорен екран приемат поръчките.

Отвън дървени пейки и маси за пикник са осеяни между цветни лехи. Рулцата от омар се сервират през летните месеци, а през останалото време менюто е типично за McDonald’s. Над входната врата е поставено логото на веригата, но изключително фино.

Това не е единственият по рода си McDonald’s - има и друг McMansion в Ню Хайд Парк, Ню Йорк.

Първоначално построен като селска къща през 1795 г., имотът в Лонг Айлънд е превърнат в имение за Джоузеф Дентън, потомък на един от основателите на град Хемпстед през 1860 -те.

През 1988 г. сградата е определена за историческа забележителност, така че McDonald's я реставрира, имитирайки облика й от 1920-те години, преди да я отвори за клиенти през 1991 г.