Изпитващият от много време насам затруднения имотен пазар в Испания е на път да направи завръщане. Само пребройте крановете, които се издигат над Мадрид.

Международната консултантска компания CBRE Group Inc. използва сателитни снимки, предоставени от Airbus, за да следи строителната активност. Те показват, че в испанската столица в момента работят 250 крана, което е с 5% повече, в сравнение година по-рано, на фона на опитите на строителните компании да задоволят търсенето на нови жилища.

Испанският строителен сектор продължава да се възстановява, след като началното строителството през 2013 г. падна с 96% от върха си от 2006 г., на фона на икономическия срив и банковата криза, които повлияха на строителната дейност.

Строителната индустрия, като цяло, ще бележи ръст от 4% годишно до 2020 г., според прогнозите на испанското правителство, пише Bloomberg.

“Това е една положителна тендиция, тъй като е индикатор, че проектите следват бързо един след друг и имаме постоянна дейност,” казва Лола Мартинез от CBRE. “Наваксваме изгубеното време.”

През 2017 г. испанската икономика е на път да запише ръст от над 3% в трета поредна година и търсенето на жилища нараства бързо, особено в основни градове, като Мадрид и Барселона.

Продажбите на нови жилища скачат с около 10% в района на Мадрид и в Каталуня през първото тримесечие на годината, като общите продажби достигат близо 114 000 жилища, което е най-високото ниво от шест години.

Това помага на компании, като Neinor Homes, която строи жилищни сгради. Акциите на компанията са поскъпнали с около 14%, откакто набра 775 млн. евро от първичното си предлагане на акции (IPO) през март.

За разлика от предишните икономически цикли, Испания разчита на потреблението и износа за подхранване на икономическия растеж, вместо на строителството.

“Има една важна разлика, в сравнение с миналото,” казва Феликс Лорес, икономист в BBVA Research, която прогнозира 6% ръст на новото строителство за 2017 и 2018 г.

“Обикновено ръстът в строителната дейност предхождаше повишението на БВП, за което се разчиташе на този сектор – сега се случва обратното.”