През настоящата 2018 г. бе поставен рекорд по отношение на количеството построени небостъргачи.

Новият първенец се казва Китай.

Само в рамките на тази година на територията на втората най-голяма икономика в света са завършени 88 сгради с височина над 200 метра, или средно по една на всеки 4 дни.

Това е най-високият годишен брой завършени високи сгради в историята.

За сравнение, на второ място в тази своеобразна класация остава САЩ с постижение 7 пъти по-ниско спрямо китайския рекорд – 13 завършени небостъргачи в една година, сочат данните на Council of Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH), цитирани от CNN.

Строителството на високи сгради по света процъфтява през последното десетилетие. През тази година глобално са изградени 143 небостъргачи, което е по-ниск брой спрямо предходната рекордна 2017 г. и нейните 147 завършени небостъргачи. Въпреки това, тазгодишният брой си остава вторият най-висок в историята, сочи докладът.

Голяма част от построените високи сгради през тази година се дължат на Китай, където са реализирани 61.5% от всички небостъргачи през 2018 г. От тях 14 са изградени в Шънджън, като по този начин градът с 12 млн. души население заема първо място по брой завършени високи сгради за трета поредна година.

Зад него остават Дубай, Пекин, Ню Йорк и китайският Шънян.

Китай е дом и на най-високата нова сграда на 2018 г. - Citic Tower (на снимката по-горе).

Небостъргачът в Пекин се извисява на 528 метра, което го прави 8-мата най-висока сграда в света.

Азиатски градове доминират в тазгодишното подреждане за най-високи нови сгради, като във виетнамския град Хошимин и в китайския Чанша бяха заъвършени здания с височина над 400 метра.

През тази година в Буенос Айрес, Аржентина, и Богота, Колумбия, бяха заъвършени небостъргачи, които са най-високите в историите на двете южноамерикански страни. Щатските градове Сан Франциско и Маями също се сдобиха с най-високите си сгради през тази година, респективно 326-метровия Salesforce Tower и 252-метровия Panorama Tower.

342-метровият Comcast Technology Center в американския град Филаделфия е най-високата сграда, завършена през тази година извън Азия и най-високата изобщо в историята на града.

Докладът на CTBUH прогнозира, че през следващата 2019 г. по света ще бъдат завършени между 120 и 150 нови небостъргачи с височина над 200 метра. Китайската доминация на това поле обаче скоро може да се забави поради вътрешните икономически казуси пред азиатската страна.

Това ще бъде втората най-висока сграда в АфрикаОфициално започва работата по изграждането на най-високия небостъргач в Мароко


„Докато 2018 г. бе флагман за небостъргачите в страната, вероятно през идните години ще бъде отчетен ефекта от увеличения финансов контрол и по-консервативните дългови политики. Ако тези политики продължат, китайското превъзходство при високите сгради може да започне да намалява”, сочи докладът.

„Може да се очаква, че и всякакви мита, насочени срещу Китай, могат да доведат до свиване в глобалната строителна индустрия, особено по отношение на стоманата”.

Забавянето може да се отрази не само на вътрешния пазар в Китай, но и на много строителни проекти по света, които разчитат на китайски инвестиции.

„Способността на китайските банки и предприемачи да финансират приекти в чужбина може да бъде намалена в бъдеще. Инвестициите в чужбина вече бяха силно намалени през 2018 година, в резултат на прекратяването, продажбата или замразяването на реализирани с китайски инвестиции проекти в Австралия, САЩ и на други места”, добавя докладът.