Торонто, Стокхолм и Мюнхен са най-застрашени от образуването на "имотен балон", пише Marketwatch, позовавайки се на индекса на балоните на глобалния имотен пазар за 2017 г., изчисляван от швейцарската банка UBS.

UBS Global Real Estate Bubble Index взима предвид няколко ключови показателя за състоянието на пазара на недвижими имоти в различните държави и на тяхна база изчислява вероятността за образуване на т. нар. "балон" и евентуалното му "спукване".

Сред критериите, включени във формулата, влизат промените в съотношенията между цените на имотите и доходите на населението, измерителите на задлъжнялостта, като ипотечните кредити спрямо брутния вътрешен продукт и др.

източник: UBS.com

На картата на UBS градовете, оцветени с червено, са тези, в които съществува реален риск от сътресения на имотния пазар. Стойностите на индекса там са над 1.5.

Жълтият цвят е индикация, че имотите са надценени (при стойности от 0.5 до 1.5), а зеленият - че стойността им е близо до справедливата (от -0.5 до 0.5).

В сиво пък са оцветени местата, където експертите на банката считат, че се наблюдава "подценяване" на имотите (стойности на индикатора от -1,5 до -0,5).

Осемте града със стойности над 1.5 са Торонто (2.12), Стокхолм (2.01), Мюнхен (1.92), Ванкувър (1.8), Сидни (1.8), Лондон (1.77), Хонконг (1.74) и Амстердам (1.59). На тези места съществува съвсем реален риск от надуване на цените до ирационални нива и последващо "спукване" на балона, предупреждават експертите на швейцарската банка.

Амстердам е сред новите попълнения на "рисковия клуб", докато останалите седем дестинации присъстват в него още от 2016 г., а някои от тях (Стокхолм, Лондон и Хонконг) - още от 2015 г.

Във всеки от тези осем града цените на имотите са се повишили с поне 50% от 2011 г. насам. Това обаче не е единственият критерий - всеки от показателите, включени в индекса, е с различно тегло, затова рискът от "балонизиране" не зависи само от движенията на цените.

Сан Франциско, например, може да се похвали с поскъпване на имотите с цели 65% за последните пет години, но въпреки това не попада в групата на застрашените градове, тъй като динамичното развитие на технологичната индустрия в града и стабилните икономически фундаменти оказват силна подкрепа на имотния пазар.

Всъщност в осемте града, където UBS идентифицира потенциални имотни балони, няма нито един представител на САЩ. Чикаго, например, фигурира като единствения представител на световните мегаполиси, където стойността на индекса достига -0.66, тоест имотите там се считат за подценени.

В Бостън и Ню Йорк те се движат около справедливата си стойност, показва още индексът на UBS за 2017 г. Това не означава, че покупката на имот в тези градове е евтина, а че е съобразена със средното равнище на доходите и икономическата активност.

В Ню Йорк, например, човек трябва да изкарва поне по 99 000 долара годишно, за да може да си позволи собствено жилище, показва проучване на компанията за ипотечно кредитиране HSH, цитирано от Marketwatch. В Бостън тази сума възлиза на 97 500, докато в Чикаго за покупката на имот са необходими годишни доходи от 63 000 долара.

Новините за Торонто също не са изцяло негативни, макар че столицата на канадската провинция Онтарио заема първото място в списъка на потенциалните "балони". В класацията на най-добрите градове за живеене Торонто заема престижната четвърта позиция.

Постоянният приток на имигранти осигурява квалифицирана работна ръка, като градът е един от водещите претенденти за домакинството на втората централа на технологичния гигант Amazon.