Говорейки за кралски резиденции, най-вероятно първото, което ви хрумва, е дворецът Бъкингам.

Но това съвсем не е най-впечатляващият дворец, в който живеят кралските особи на дадена страна. И зад тях стоят не по-малко интересни факти.

Например Кралският дворец Drottningholm в Швеция е отворен за посетители целогодишно. А Императорският дворец на Япония рядко е достъпен за широката публика.

Вижте някои от най-забележителните кралски резиденции:

Дротнингхолмският кралски дворец в Стокхолм

Той има 600 стаи и е постоянната резиденция на шведското кралско семейство от 1981 г. В него са разположени пет музея и дворецът театър Дротнингхолм - единственият театър от 18 век в света, който все още използва оригиналните си съоръжения.

Южните стаи са запазени за кралското семейство, но останалите места в замъка са отворени целогодишно.

Дворецът на принца в Монако

Дворецът на принца в Монако е построен като крепост през 1162 г. Принц Албер II и принцеса Шарлийн живеят тук с децата си. Обиколките на двореца са възможни от 2 април до 15 октомври, а смяната на караула се случва всеки ден в 11:55 ч.

Кралският дворец в Мадрид

Това е един от най-големите дворци в Западна Европа с 3000 стаи. Кралският дворец е официалната резиденция на краля и кралицата, където те работят и посрещат гости. Обиколките на двореца са достъпни целогодишно, но са с различни летни и зимни часове .

Испанското кралско семейство обаче живее в Заруела

Той датира от 1600-те. Крал Хуан Карлос I и кралица София се преместват там през 1962 г. и досега живеят там. Сегашните владетели на Испания - крал Фелипе VI и кралица Летисия Ортис Рокасолано, живеят в съседно имение.

Кралският дворец в Осло, Норвегия

Той е официалната резиденция и главен офис на кралското семейство, откакто крал Оскар I се премести там през 1849 г. Той има 173 стаи, включително зала за птици, банкетна зала и камарата на Съвета, където кралят председателства държавния съвет. Дворецът е отворен за хората през летните месеци.

Дар ал Макзен - кралският дворец на Мароко

Резиденцията е отворена само за поканени гости, но входните порти на двореца и позлатените бронзови врати са достъпни за разглеждане. Дворецът е построен през 1864 г., за да замени стар дворец, построен от султан Мохамед IV.

Настоящият монарх на Мароко - крал Мохамед VI, използва Дар ал Махзен като основна официална резиденция. Смята се, че е разведен с принцеса Лала Салма , за която се оженил през 2002 г., въпреки че от двореца няма официално потвърждение.

Императорският дворец в Токио, Япония

Японските императори живеят в императорския дворец в Токио от 1868 г. Площите на императорския дворец се простират на над 3 квадратни км. Вътрешността на двореца е отворена за публика само два пъти годишно за новогодишен поздрав на 2 януари и рождения ден на императора на 23 февруари.

Източните градини са достъпни целогодишно и посетителите могат да се изкачат на основата на това, което някога е било в Япония най-високата крепостна кула, построена през 1638 г.

Дворецът Майсур в Индия

Индия има множество кралски дворци, но Майсур палас е на второ място след Тадж Махал по отношение на посетителите - с 6 милиона души всяка година. В династията Уадияр го използват като своя официална резиденция, докато управляващите кралство Майсур - от 1399 до 1950 г.

Оттогава той е превърнат в музей, пълен със звуково и светлинно шоу, която осветява двореца всяка вечер.

Кралският дворец на Брюксел, Белгия

Крал Филип и кралица Матилде използват кралския дворец в Брюксел, за да изпълняват служебните си задължения, но живеят в Кралския замък на Лейкен. Оранжериите тук, проектирани от архитект Алфонс Балат, са отворени за обществеността от 17 април до 8 май 2020 г.

Дворецът Амалиенборг в Копенхаген, Дания

Амалиенборгският дворец е проектиран от Николай Ейгтвед през 1750-те . В двора на двореца има статуя на крал Фредерик V, датираща от 1771 г. Дворецът не е отворен за публика, но смяната на караула може да се гледа всеки ден по обяд.