Един от най-големите проблеми на съвремения свят е прогресиращата урбанизация. Нито една страна не успява да избегне пренаселеността на огромните мегаполиси и изчезването на малки селца и градове.

Доста любопитен проект разработи един американски учен, опитвайки се да покаже на хората от какво са се лишили в стремглавото си струпване на едно място. Той дава пример с един от най-огромните райони на Ню Йорк – Манхатън.

Манхатън е определян като един от най-известните и гъстонаселени райони. В него е съсредоточен културният и финансов живот на Ню Йорк.

Естествено, именно към Манхатън всяка година се насочват хиляди хора. Те също имат нужда от място, на което да живеят. Така всеки един квадратен метър земя се превръща в златен.



За съжаление, презастрояването има своите плачевни последствия - от гледна точка на екологията, както и за ландшафта.



Вече е научно доказано, че е нанесена непоправима вреда не само върху околната среда, но и върху хората. Да не говорим за климатичните условия.

По какво си приличат имотните пазари в София и Талин? Сравнението между столиците на Естония и България, за съжаление, няма да е в полза на София, когато става въпрос за регулациите и функционирането на имотния пазар, заяви управителят на българския клон на естонската компания ARCO REAL ESTATE Евгени Василев



За да накара хората да се замислят за последствията, Ерих У. Сандерсън, който е старши научен служител в Обществото за опазване на дивата природа (WCS), е изследвал етапите на урбанизация на Манхатън и е изложил труда си в книга, озаглавена Mannahattan: Естествена история на Ню Йорк (Abrams, 2009).

Книгата се превърна в истински бестселър.