Какво можете да направите от помещение с ширина 1.8 метра? Ако на обичайния човек нищо няма да му хрумне, то за японските архитекти и дизайнери този тип задачи са ежедневие.

В дефицитния на имоти Токио трудно се срещат големи свободни площи. Поради това японците са се научили как да усвояват и толкова тесни пространства.

Днешната къща е пълноценно жилище за младо семейство.

Този екстремно тесен дом е разположен в централния район на Токио, където плътността на застрояване е зашеметяваща. Това е обусловено от баснословните цени на имотите, които предприемчивите стопани се стараят да продадат.

Преди време с амбициозен проект се заема дизайнерско студио YUUA Architects & Associates. Той красноречиво е наречен Ultra-Narrow House. Собственикът на имота имал само едно желание – да живее в пълноценен дом.

Площта на имота не позволявала да се използва тежка строителна техника, както и обемни строителни материали. Поради това за създаването на дома са използвани съвременни технологии.

Количеството на колоните било минимизирано, за да не се претовари и без това тясното пространство.

За да бъде домът открит, а не затворен и потискащ, архитектите разработили особена конструкция. Тя позволила да се обединят всички нива на къщата и да се придаде свобода на придвижването.

Къща за любителите на катеренето Разположена е под голямо дърво и разполага с кабинет, спалня и стена за катерене

Добрата новина в целия проект била, че имотът бил 11 метра „дълбок“. Така всички уединени зони били закътани в дъното.

Така фасадата на дома е украсена с големи прозорци. Да се види как стопаните се къпят или спят е невъзможно.

На първия етаж е оформен работен кабинет, а до него зона за отдих. Минавайки покрай тях, попадате в спалнята, която е позиционирана между първия и втория етаж.

На втория етаж са кухнята, столовата и гостната.

На третия е организирана открита тераса. Банята е на междинно ниво между втория и третия етаж.

Всички етажи са свързани със спираловидно стълбище.