Китайското правителство обяви, че разходите за наемането на дом в градовете не трябва да нарастват с по над 5% на година, което е първият ход за ограничаване на цените на наемите и част от усилията за осигуряване на по-достъпни имоти.

Президентът на Китай Си Дзинпин обеща да ограничи неравенството по отношение на богатството с цел постигане на "общ просперитет", поставяйки тежкото положение на домакинствата с ниски доходи и на хората на челно място в разработването на мерки.

Търсенето на имоти под наем е концентрирано основно в големите китайски градове, които предлагат по-добре платена работа и повече трудови възможности, особено на дипломиралите се наскоро от университет.

Имотите под наеми също така са популярни сред милениалите, които не могат да си купят жилище заради много пречки за това, произхождащи от нарастващите цени заради спекула и ограниченията налагани от властите с цел ограничаването на подобни спекулативни покупки.

"Новите жители на градовете и младите хора работят сравнително отскоро и имат малки доходи, така че способността им да купуват жилища и да плащат наем е ниска," заяви заместник-министърът по жилищните въпроси Ни Хонг.

Ценовият бум при имотите по света продължава, Европа е сред лидерите Настоящият период е страхотен за хората, които притежават недвижимо имущество

"В големите градове 70% от новите жители и младите хора наемат жилища, но домовете, които са по-достъпни, са по-отдалечени, а жилищата на по-предпочитани локации са по-скъпи, което на практика създава затруднения," заяви Ни на пресконференция.

Цените на жилищните наеми намаляват с 0.35% на месечна база през август след достигането на сезонен пик в началото на лятото, показват изнесени днес данни на Zhuge House Hunter - една от големите независими компании, които следят пазара в Китай. Спадът се оглавява от големите градове, като Пекин.

Спадът предполага, че броят на жилища, които се предлагат под наем, се е увеличил още повече. Пекин и Шънджън започнаха да въведат мерки тази година за повишаване на предлагането на имоти под наем, отзовавайки се на призива на правителството за предоставяне на по-достъпни жилища.

В последните месеци големите градове също така пуснаха проекти за правила за отдаването на жилища под наем, за да защитят по-добре правата на наемателите, в това число и забрана за това наемодателите да изискват депозити, които се равняват на повече от един месечен наем.

Властите също така ще се занимаят със злоупотребите от страна на имотните компании и онлайн платформите за имоти.

Правилата са част от едно повсеместно разчистване на имотния пазар в следващите три години с цел отстраняване на това, което правителството нарича нередности, които породиха спекулации и надуха цените на жилищата.