Общата стойност на всички къщи в САЩ достига 31.8 трилиона долара, след като е нараснала с 2 трилиона долара през 2017 г.

Стойността на американския жилищен пазар е нараснала с най-бързия си годишен темп – 6.5%, в последните четири години, показва изследване на компанията за недвижими имоти Zillow, цитирано от френския вестник Le Figaro.

За много американски домакинства жилището е единственият най-голям източник на богатство, но рухването на жилищния пазар и последвалата рецесия демонстрираха значението на жилищата и за американската икономика, отбелязват авторите на изследването.

Американският жилищен пазар е нараснал с 9 трилиона долара спрямо най-ниските нива по време на рецесията. Добавената стойност само през 2017 г. е по-голяма от стойността на две компании с размерите на Apple.

Тази година американският жилищен пазар е добавил 1.95 трилиона долара, докато неотдавна Apple достигна пазарна стойност от 900 млрд. долара и се превърна в първата американска компания, която прави това.

Пазарите в Лос Анджелис и Ню Йорк съставляват над 8% от стойността на американския жилищен пазар и се оценяват съответно на 2.7 трилиона долара и 2.6 трилиона долара. Сан Франциско е единственият друг жилищен пазар в САЩ, оценен на повече от един трилион долара.

Сред 35-те най-големи американски пазара този в Кълъмбъс, щата Охайо, е постигнал най-голям растеж от 15.1% през 2017 г. Тези в Сан Хосе, Далас, Сиатъл, Тампа, Лас Вегас и Шарлът също са постигнали растеж от 10% или повече тази година.

„Тази година беше рекордна за стойността на жилищата. Силното търсене на купувачите и продължаващият недостиг на жилища тласкат цените нагоре, осомено на някои процъфтяващи крайбрежни пазари“, казва Арън Терасас, старши икономист в Zillow.

„Наемателите са похарчили повече от всякога за наеми тази година, но количеството, което се похарчили, е нараснало с най-бавен темп в последните години, тъй като все повече наематели стават собственици на жилище“, допълва той.

Според Терасас въпреки че последните промени във федералните данъчни закони са направили притежаването на жилище финансово привлекателно, дългосрочната динамика на увеличаване на цените на жилищата и наемите вероятно няма да се промени значително през 2018 г.

Американските наематели са похарчили рекордните 485.6 млрд. долара през 2017 г., повишение с 4.9 млрд. долара спрямо 2016 г.Наемателите в Ню Йорк и Лос Анджелис са похарчили най-много за наеми тази година. Тези пазари регистрират и най-голям брой домакинства, отдаващи жилище под наем.

Лас Вегас, Минеаполис и Шарлът са постигнали най-голямо увеличение на общата сума на платените наеми, като всеки от тях е регистрирал повишение с над 7% спрямо 2016 г.