Въпреки че светът e изпълнен с новини, свързани с изменението на климата и заплахите за здравето ни, замърсяването и ефективното рециклиране остават едни от основните глобални проблеми на тази епоха.

Живеем в общество, в което „нулевият отпадък“ и „екологичността“ са фрази, често използвани в ежедневния ни речник. Следователно е естествено да се придържаме към тях, когато мислим за бъдещите си домове.

Оказва се, че търсенето на алтернативни строителни материали и жилищни решения е толкова напреднало, че дори има достъпни "направи си сам" опции.

Както и в останалия свят, и строителството има своите тенденции. Всичко започна с пенобетона, след това светът се обсеби от хартията, а днес изглежда е време за въздушния бетон.

Оказва се, въздухобетонът е смес от въздушни мехурчета и цимент, която е наистина евтина за направа, но е водоустойчива, огнеустойчива и много щадяща за околната среда, посочва BoredPanda.

Ключът към получаването на въздушен бетон е в пенообразуващия агент, който суспендира малки въздушни мехурчета в циментовата смес. Добрата новина за всички е, че той може да бъде нещо толкова просто и лесно, като например почистващ препарат за съдове.

18 вдъхновяващи идеи за собственици на малки кухни Защото размерът не е недостатък, а предимство

Подобно на обикновения бетон, въздушният бетон има добра якост при натиск, добре се представя и като изолатор. Ниската му цена е може би най-привлекателното, тъй като спестява много при строителството, поддръжката и освен това държи хладно през лятото и топло през зимата.

Но това, на което се обръща най-сериозно внимание при въздушния бетон, е екологичният фактор. Той придоби международно признание като екологичен строителен материал поради своята ресурсна ефективност.

Този материал лесно се прилага при създаването на заоблени форми, които са от решаващо значение за изграждането на куполни домове.

Запален пътешественик, фотограф и музикант, Стив Ерийн успява да построи дома си едва за 9000 долара. През 2011 г. той посещава приятеля си Хаджар Гибран в Тайланд.

"От години той ме вдъхновява с творческите си идеи. Този път той изграждаше куполни домове в имота си в Североизточен Тайланд. Той и съпругата му ми предложиха място във фермата им за манго, за да си построя собствен дом. Под ръководството и с дизайнерските идеи на Хаджар, заедно с моите умения и тези на зидаря на Дао, аз изработих плановете за дома в продължение на шест седмици," разказва Стив.

Така общите разходи възлизат на около 9 000 долара.