Американците отменят сделки за закупуване на имот с най-високи темпове от началото на пандемията от COVID-19.

Делът на споразуменията за покупко-продажба на съществуващи жилища, които са отменени през юни, е бил малко под 15% от всички домове, за които са сключени договори, сочи нов доклад на Redfin.

Това е най-високият дял от началото на 2020 г., когато купуването на жилища спря веднага, макар и за кратко. Делът на отменените сделки е бил около 11% преди година.

По-високите лихви по ипотечните кредити и нарастващата инфлация принуждават много потенциални купувачи на жилища да преосмислят покупките си.

Средната лихва по 30-годишните ипотеки с фиксиран лихвен процент стартира годината на ниво от около 3% и започна да се покачва. Тя прехвърли за кратко 6% в средата на юни, преди да се установи в един по-тесен рейндж около 5.75%, според Mortgage News Daily.

По-високите лихви по ипотечните кредити доведоха и до това, че някои кредитополучатели вече не отговарят на условията за кредитите, които искат.

Търсенето на ипотечни кредити в САЩ намалява, въпреки понижаващите се лихвиЛихвите по ипотечните кредити в САЩ падат във втора поредна седмица, но това не съживи търсенето от страна на собственици на имоти или потенциални купувачи

Купувачите също така стават свидетели на това как доскоро нажеженият до червено имотен пазар започва да се охлажда бързо и драстично. Те може би вече не виждат необходимост да наддават спешно за дом, който смятат, че може да се обезцени в следващата година.

“Намаляването на конкуренцията на имотния пазар дава възможност на купувачите да преговарят, което е една от причините повече от тях да се отказват от сделки,” казва пред CNBC Tejlyr Mar, заместник старши икономисти в Redfin.

Строителните предприемачи също отчитат по-високи нива на отказ от сделки. Дори и преди най-рязкото увеличение на лихвите по ипотеките през юни, отменените сделки през май скачат до 9.3%, сочи проучване сред строителни предприемачи на John Burns Real Estate Consulting. За сравнение, този дял е бил 6.6% през май 2021 г.