Цените на имотите в Хонконг нарастват с много по-бързи темпове от доходите на домакинствата, което принуждава младите купувачи на жилища да се обръщат към родителите си за финансова помощ.

Средният годишен доход на домакинствата в размер на 319 000 хонконгски долара (40 666 щатски долара) представлява едва 5% от средната цена от 6.19 млн. хонконгски долара (789 000 долара) за апартамент в града през миналата година, сочат данни на Demographia.

През поледните шест месеца Рики Нг, 32-годишен мениджър в местна банка, търси жилище в града преди сватбата си, която ще е по-късно през годината. Той и годеницата му в крайна сметка се спират на имот с площ от 16 кв. м. северно от Хонконг на полуостров Коулун, който струва 3.79 млн. хонконгски долара (483 000 долара).

“Хората трябва да жертват пространството си за живот, за да могат да си позволят имот,” споделя Нг пред WSJ, добавяйки, че родителите му ще осигурят 5% от продажбата цена, за да му помогнат с началната вноска.

Началната вноска за купуващите жилище за първи път обикновено е между 20% и 40% от стойността на имотите, които се продават на цени между 4 млн. (510 000 долара) и 7 млн. хонконгски долара (892 000 долара).

Въпреки настоящите рекордни цени, много хора все още искат да притежават дом, казва Марк Хан, ръководител в отдел Продажби на строителната компания Henderson Land Development Co. Някои се страхуват, че мечтата им ще стане “дори още по-непостижима, ако не купят сега.”

Джак Ли, 35-годишен служител в магазин за търговия на дребно, казва, че заедно със сестра си искат да си купят апартамент близо до жилището на техните родители, които скоро ще се пенсионират. Родителите му са се съгласили да финансират една трета от началната вноска с част от спестяванията си.

“Не искам да обременявам родителите си, но да спестя сам за началната вноска е трудно,” казва Ли.

Някои имотни консултанти и анализатори обвиняват опитите на правителството да охлади пазара през последното десетилетие за това, че допълнително са вдигнали цените. 15-процентният данък върху имотните продажби, например, обезкуражава някои собственици да не продават, което пък ограничава предлагането. Това насочва потенциалните купувачи към новото строителство.

Заради серозните изисквания за отпускането на ипотечни кредити пък, младите купувачи по-трудно събират достатъчно средства за начална вноска.

Според говорител на централната банка на Хонконг, пазарът на имоти остава прегрял и засега няма планове за ограничаване на мерките за охлаждане му.