Пандемията промени навиците на много хора, като в същото време засили желанието за по-свободен и здравословен живот. В последните две години 200 000 българи са се преместили на село или са си купили имот, далеч от големия град. В някои райони, като Пловдив и Стара Загора, търсенето на къщи надхвърля 10 пъти предлагането, става ясно от изследване на Асоциацията на българските села, цитирано от Нова телевизия.

Търсят се предимно готови за настаняване къщи, такива с двор от минимум един декар, както и къщи в нови жилищни комплекси. Пловдивското село Марково е едно от най-бързоразвиващите се в региона. По издадени разрешителни за строеж то се нарежда на второ място в страната след София.

Въпреки че инфраструктурата в селото е лоша и липсва на канализация, то е известно като "пловдивския Бевърли Хилс" и бележи рекорд по новорегистрирани жители – 1300 души само за последните две години.

„Това ни радва много, но води до някои проблеми, като например липса на места в детската градина и в училището”, коментира кметът на с. Марково Десислава Терзиева.

Напливът на желаещи да се заселят в селото е довел и до бум на строителството - 686 разрешителни са издадени само за една година.

В селата около Пловдив в момента е почти невъзможно да се намери и закупи къща, обясняват брокерите.

В кои градове у нас кметовете взимат най-големи заплати?Селски кметове вземат по-високи заплати от кмета на столицата и на Варна


„Имаме поне 25% ръст на продажбите на имоти в селата, но цените вече доста се доближават до тези в града. Тоест, в периметър от 5-7 километра около Пловдив, ако искате да закупите къща, която да е в добро състояние, пригодна за живеене с двор до 700 декара, трябва да си приготвите над 100 000 евро”, обяснява Александър Ушев, който управител на агенция за недвижими имоти.

Имотните агенции отчитат и скок в цените на къщите по селата заради голямото търсене. Повишението е средно с между 20% и 30%.

По данни на Асоциацията на българските села, само за миналата година общият брой на новорегистрираните жители в селата е 108 550 души. Прогнозата за тази година е те да се увеличат с още 90 000 души.