През миналия месец наемите в Манхатън са достигнали най-високите си нива в историята за декември, след като предлагането на апартаменти е паднало, а наемодателите са започнали да настояват за двуцифрени увеличения в цените.

Средният наем за апартамент в Манхатън е достигнал 4 440 долара през декември, докато нетният ефективен среден наем (среден нам, който включва всички отстъпки) достига 3 392 долара, което е най-високото ниво за декември, сочи нов доклад на Douglas Elliman и Miller Samuel. Нетният среден наем нараства с 21% през последната година.

Увеличението представлява драстична промяна, в сравнение с преди година, когато в Манхатън имаше над 25 000 празни апартамента, които се отдават под наем, а дори и най-оптимистично настроените брокери прогнозираха, че за възстановяването на пазара ще са необходими години.

Сега наемите често надхвърлят нивата отпреди пандемията, а наемателите са неприятно изненадани от вдигането на цените им.

“Това, което започна като съвсем слабо търсене през миналата година, сега се превърна в гейзер на търсенето,” казва пред CNBC Джана Раскопф, имотен брокер в Манхатън. “Занимавам се с това от 14 години и случващото се в момента е абсолютно безпрецедентно.”

Раскопф и други брокери казват, че търсенето се движи основно от завършващи студенти, които започват работа в Манхатън. Мнозина се върнаха обратно през миналата пролет, когато кметът Бил де Блазио обяви, че градът ще отвори на 1 юли.

Въпреки че едва около една трета от работещите в офиси се върнаха на бюрата си, очакванията за завръщане продължават да привличат вълни от хора, твърдят брокери.

Топ 10 на малките американски градчета с най-скъпи жилищаВсеки знае, че животът в големи градове, като Ню Йорк или Лос Анджелис, може да бъде скъп, докато малките и средни по размер градове често се считат за по-достъпен вариант

Нюйоркчани, които са продали жилищата си и вече плащат данъци във Флорида или в други щати с по-ниски данъчни ставки, също наемат жилища, за да запазят някаква връзка с града. Раскопф казва, че дори и много богати хора понякога предпочитат да наемат, отколкото да купуват жилища в Манхатън, изчаквайки да видят как ще се развие икономическото и културното бъдеще на града след пандемията.

Цялото това търсене изведнъж създаде недостиг на предлагане. Преди година незаетите жилища, които обикновено са около 2% за Манхатън, бяха 11%. Наличните на пазара жилища намаляват с 81% през декември 2021 г., в сравнение с 2020 г., според същия доклад.

В момента нивото на свободните жилища е необичайно ниско - 1.7%, като на пазара са налични едва 4 700 апартамента. Предлагането е толкова ниско, че отдаването под наем пада с 40% през декември, в сравнение с предходната година, което се дължи на недостига на апартаменти под наем.

Раскопф казва, че наскоро е пуснала обява за наем на апартамент с две спални на цена от 12 000 долара на месец. Веднага след това 26 души са дошли на оглед, а някои от тях са започнали да наддават, за да наемат жилището. Според нея то вероятно ще бъде отдадено под наем на цена от 15% над обявената - подобно на много жилища, които отдава под наем напоследък.

“Забравете за отстъпките за COVID-19,” казва тя. “Хората знаят, че обявената цена обикновено вече е само началната и те ще трябва да наддават, за да получат жилището. Бих казала, че над 50% от обявите за жилища, по които съм работила през четвъртото тримесечие, са отдадени под наем на обявената цена или на по-висока.”

Хората, които вече са наели жилища, пък получават големи увеличения на наемите. Брокери казват, че договорите на наемателите, които са сключили добри сделки през 2020 г. и в началото на 2021 г., започват да изтичат.

Наемодателите виждат, че могат да увеличат наемите с 20%-30% или повече въз основа на пазара и нямат търпение да компенсират по-ниските доходи от имотите си или загубите по време на пандемията.

Най-големите увеличения са в центъра, където наемите нарастват средно с 28% до 4 100 долара. Наемите за по-малки студиа и апартаменти с една спалня скачат най-бързо, като тези на студиата нарастват с около 21%.

Много наемодатели опитват да се договорят с настоящите наематели, за да ограничат увеличенията, но някои нови наематели бързо остават извън пазара, на който най-накрая можеха да си позволят да бъдат през 2020 г. По-високите наеми разбиват надеждите, че Манхатън ще бъде по-достъпен за ново поколение от по-млади хора, които наемат първото си жилище.

“Наемодателите се опитват да правят компромиси,” казва Раскопф. “Те обаче трябваше да продължат да покриват разходите си и да плащат данъци по време на разходите и сега искат да си върнат тези средства. Някои наематели просто казват, че не могат да си позволят 20% увеличение на наема и си тръгват.”