Преди време Сол Голдман бе най-големият земевладелец в Ню Йорк, а неговото влияние в сферата на имотния пазар се усеща и до днес. То може да се види в силуета на града (най-вече на Мадисън авеню между улиците 37-а и 84-а, големи части от които все още са собственост на неговите наследници).

Неговата съпруга Лилиан и четирите им деца пък започват съдебна битка за имотите след неговата смърт през 1987 г.

Solil Management, комбинация от “Сол” и “Лилиан,” все още няма фирмен уебсайт с трофейните имоти, които притежава, каквато е практиката при повечето инвеститори. Ако човек се разрови в документацията от съдебните дела обаче, става ясно, че наследниците на Сол притежават най-малко 400 имота в Ню Йорк, в това число луксозни апартаменти, земя и хотели.

Общото състояние на четирите му деца се оценява най-малко на 12.2 млрд. долара, или по 3.05 млрд. долара на човек. Техните трима първи братовчеди, водени от племенника на Сол - Лойд, също контролират собствена, макар и по-скромна имотна империя, чрез компанията BLDG Management. Според Forbes този клон на фамилията разполага най-малко с 1.5 млрд. долара.

Вижте още: 10-те най-богати фамилии в САЩ

Това е достатъчно, за да превърне Голдман в най-богатата имотна фамилия в САЩ и да ги нареди на 16-о място сред най-богатите фамилии в страната. Най-малката дъщеря Джейн, която контролира ежедневната дейност на Solil, е единствената жена милиардер, управляваща имотен портфейл.

Фамилията Голдман може и да е позната на читателите на Forbes. Сол се появява за първи път в класацията на най-богатите американци през 1982 г. с лично състояние, оценявано на 200 млн. долара. След смъртта му отчуждената му съпруга Лилиан, а след това тя и четирите им деца заедно, се появяват в класацията до 1996 г.

Сол, който е син на бакалин от Бруклин, прекъсва обучението си в Бруклин Колидж през 1935 г., за да ръководи магазина на баща си. Той стартира инвестициите си в сферата на имотите, като изкупува иззети от банките имоти на ниски цени през 50-те години на миналия век.

Сол добавя към имотния си портфейл и сградата на Крайслер през 1960 г. Той и партньорът му Алекс ДиЛоренцо вземат огромни заеми, за да изградят портфейла си, но всичко се сгромолясва при имотния срив през 1973-1974 г.

Тогава на двамата им се налага да продадат близо 40% от имотите си, за да се разплатят с кредиторите. Сред тях е и сградата на Крайслер, която продават през 1975 г. Алекс умира същата година, а синовете му поделят останалата част от имотния портфейл със Сол.

След като Сол продължава сам, той решава да се въздържа от трупането на задължения; плаща изцяло в брой за по-голяма част от земята, която купува. Това важи и до днес. Съотношението дълг/собствен капитал на Solil е необичайно ниско - в размер на 3%.

Сол също така рядко продава. “В този бизнес пари се правят бавно. Основното е да не продаваш нищо,” споделя той пред Forbes през 1985 г., когато състоянието му се оценява на 450 млн. долара. Година по-късно легендарният инвеститор казва “Всеки път, когато продавам, съжалявам.”

Когато Сол умира през 1987 г., той е най-големият частен земевладелец в Ню Йорк. Скоро след това обаче имотите му се озовават в съда, тъй като отчуждената му съпруга започва съдебна битка с четирите им деца за огромния имотен портфейл.

Сагата започва с брака между Сол и Лилиан. След като се разделят, Лилиан подава молба за развод през 1983 г. Те опитват да се сдобрят и през 1984 г. подписват формално споразумение, с което тя придобива 33% от неговото имущество. Това споразумение е оспорвано в съда от нейните деца, но след продължила пет години съдебна битка, то остава в сила.

Когато Лилиан умира през 2002 г., нейното имущество (в това число пари в брой и имоти на стойност 374 млн. долара) е поделено между децата й.

Разпоредена от съда оценка през 1991 г. показва, че имотният портфейл на Solil струва 760 млн. долара. Днес същият този портфейл, който до голяма степен остава непроменен, струва 16 пъти повече.

Solil и BLDG Management имат по 16.67% дял в проектите, свързани с новия Световен търговски център в Манхатън. Двете компании също така притежават и имоти извън Ню Йорк. Имотният портфейл на Solil се разраства благодарение основно на Джейн и нейния единствен брат Алън, които поемат бизнеса, когато Сол умира.

Преди няколко години 73-годишният Алън спира работа поради здравословни проблеми. Средните сестри в семейството Даян и Ейми са старши консултанти в семейния бизнес. 70-годишната Даян също ограничава работата си поради здравословни причини преди няколко години.

В последните няколко години Solil сключва все повече сделки, в това число и някои от най-големите си договори, при които земята под сградите се отдава под наем, а не се продава на строителния предприемач. Земята под някои от най-големите строителни проекти в Манхатън принадлежи именно на Solil.

Синовете на Джейн и Алън се подготвят един ден да поемат бизнеса.

Отдаването под наем на имоти и земя се очаква да продължи да бъде основния бизнес на Solil, казва Майкъл Голдман, синът на Джейн. Защо да се внасят промени, след като легендарната рамка, зададена от Сол, им е носила успехи дотук?

“Когато питаха дядо ми как е придобил толкова много сгради, той казваше: Аз плащах най-много. Ако вярваше в даден район, той не се страхуваше да плати повече от всички останали,” споделя Майкъл пред Forbes. "Той знаеше, че в дългосрочен план ще притежава нещо с много по-голяма стойност, отколкото е платил за него. Оказва се, че е бил прав.”