Амансио Ортега Гаона, който е четвъртият най-богат човек в света и най-богатият европеец - благодарение на компанията си Inditex, без много шум е успял да изгради имотна империя на стойност 10 млрд. долара и се очертава като сериозен конкурент на пазара на луксозни имоти от Лондон до Бевърли Хилс.

Разчитайки на заплащане изцяло в брой за имотите, които купува, той успява да надделее над някои от най-големите институционални фондове в света и проефсионални инвеститори в имоти като Tishman Speyer Properties LP.

Само през последните четири месеца Ортега е похарчил близо 1 млрд. долара за закупуването на имоти в Манхатън, Лондон, Бевърли Хилс и Барселона. Наскоро той е платил една от най-високите цени на кв. м в историята за офис сграда в Лондон.

В края на 2011 г. базираната в Манхатън Tishman Speyer, която притежава Рокфелер център, сградата на Крайслер и лондонската Тауър плейс, е била близо до финализирането на покупката на най-известния небостъргач в Мадрид – 43-етажната офис сграда Picasso Tower.

В последната минута обаче собственикът на сградата приема оферта на стойност 400 млн. евро от Ортега. За разлика от офертата на Tishman Speyer, тази на Ортега е била изцяло за плащане в брой.

Личният имотен портфейл на Ортега вече може би се доближава по стойност до този на Доналд Брен, предcедател на Irvine Co., който често е споменаван като най-богатия имотен инвеститор в света. Имотите на Брен се оценяват на 14.4 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Вижте още: Как живее най-богатият европеец?

Редица други милиардери също използват средствата си, за да се конкурират при подобни сделки. Сред тях са мексиканецът Карлос Слим, бразилският банкер Моисе Сафра, фамилииите Конли и Ото от Германия и други.

И докато 77-годишният Ортега е инвестирал милиарди долари за луксозни имоти във водещи дестинации, на върха на пазара в Испания той се е възползвал от икономическите проблеми на страната, за да придобие сгради със сериозна отстъпка.

400-те млн. евро, които плаща за Picasso Tower, е наполовина на стойността на сградата отпреди четири години. През 2007 г. тя е била оценявана на 850 млн. евро.

Цените на имотите в Испания се сринаха след края на имотния бум през 2007 г., а страната изпадна в най-тежката икономическа криза през последните 40 години. Цените на жилищните имоти и наемите на офисите са паднали с по над 40% от 2007 г. насам.

Наскоро Ортега е платил 60 млн. долара, за да придобие оставащия дял от сградата, в която се намира основният магазин на Apple в Барселона. Той вече е инвестирал 105 млн. долара в имота през 2012 г., а през миналата година той купува друга сграда с магазин на Apple във Валенсия за 30 млн. долара.

Имотите на Ортега са генерирали най-малко 290 млн. долара под формата на наеми през 2012 г. - последната година, за която има данни.

Ортега отдава част от имотите си под наем за магазини от неговата верига Zara. Ставайки си хазяин обаче, той печели по два начина. Сдобива се с наемател, който е малко вероятно да напусне или да предявява безбожни изисквания, докато в същото време Inditex се радва на приятелски настроен собственик, който е малко вероятно да прави големи увеличения на наема.

Освен че купува, Ортега и продава част от имотите си. През януари той е продал 4.05-процентния си дял в NH Hoteles SA. Той и други акционери в Occidental Hotels & Resorts също така водят преговори за продажба на дела си на срещу 700 млн. долара.

Ортега е син на железопътен работник от Северна Испания. Той отваря първия си магазин Zara през 1975 г. Компанията майка Inditex в момента генерира близо 21 млрд. долара годишни продажби. Тя има печалба от 3 млрд. долара за финансовата 2013 г. от своите над 6 200 магазина в световен мащаб под марките Zara Massimo Dutti, Oysho, Bershka and Pull & Bear и т.н.

Ортега, чието състояние се оценява на 61.1 млрд. долара, напуска поста председател на компанията през 2011 г. Испанецът, който все още притежава 59% от Inditex, е известен с това, че избягва да попада в светлината на прожекторите.

Служителите, които се занимават с неговите имотни сделки, работят в малък стъклен офис в сградата на Inditex в Артейхо, провинция Ла Коруня.

Точната стойност на неговата имотна империя е неясна. Той е похарчил най-малко 6 млрд. долара в последното десетилетие в множество градове, между които Берлин, Париж, Чикаго, Бостън, Маями, Вашингтон и Сан Франциско. Покупките са направени основно чрез подразделения на Pontegadea Inversiones SL - по-голямата от двете му имотни холдингови компании.

Според индекса на милиардерите на Bloomberg стойността на имотите на Ортега възлиза на 5.8 млрд. долара. Според близък до него човек обаче стойността е 10 млрд. долара, защото Ортега разполага и с имоти, които не са част от двете му имотни холдингови компании. В класацията на Bloomberg тези активи на са включени, тъй като те не могат да бъдат документирани.

Подобно на милиардерите от Русия, Китай, Сингапур, Абу Даби и Индия, Ортега купува имоти на един от „най-горещите“ имотни пазари в света - Лондон. През последните три години той е похарчил 1.3 млрд. долара за имоти в Лондон, концентрирайки се върху Уест енд - един от най-скъпите квартали в Европа.

Най-малко два от имотите на Ортега са собственост на регистрирани в Люксембург компании, които той е наследил от предишните собственици. Използването на компании в Люксембург, където има по-облекчени данъчни правила относно капиталовата печалба, е честа тактика сред инвеститорите.

Последната грандиозна сделка на Ортега в Лондон е закупуването през декември за 410 млн. паунда (680 млн. долара) на офис сградата Devonshire House в Мейфеър, което се намира в близост до хотел Ritz. При цена от над 39 000 кв. м това една от най-високите суми, плащани някога за офис сграда от такъв размер, където и да било по света.

Ортега разширява имотния си портфейл и към луксозните пазари в САЩ. През ноември той е закупил офис сграда в Манхатън за 94 млн. долара. Преди това Ортега вече е бил похарчил най-малко 220 млн. долара за офис сгради отново там.

През януари неговата компания Pontegadea пък финализира закупуването на имот в Бевърли Хилс, в който се намира магазин на Gucci. Платената цена е близо 108 млн. долара.

Подобно на сделката за Picasso Tower, Ортега плаща за сградата изцяло в брой.