Броят на непродадените жилища, които в момента се строят в Лондон, е достигнал рекордни нива, след като строителните предприемачи засилиха предлагането, въпреки условията на жилищния пазар, който е подложен на натиск от по-високите данъци и икономическата несигурност.

Броят на жилищните имоти, които в момента се строят или вече са построени, но още не са намерили купувач, се е увеличил до 12 952, в сравннеие с 12 601 в края на миналата година, сочи доклад на Molior London, цитиран от Bloomberg.

Това е най-големият излишък, откакто компанията започва да изготвя проучването през 2009 г. Въз основа на настоящите нива на продажби, за да бъдат пласирани тези непродадени жилища, ще са необходими 1.3 години, което е най-дългият период от 2010 г. насам, се казва в доклада.

“Разминаването между началното строителство и продажбите е притеснително,” пишат анализатори на Molior, отбелязвайки, че то е най-голямо при жилищата с цени между 10 765 паунда (14 315 долара) на кв. м и 16 135 паунда (21 455 долара) кв. м.

“При жилищата с цена от над 21 455 долара на кв. м началното строителство постоянно надхвърля продажбите от 2012 г. Разликата се свива през 2016 г, но през 2017 г. се отчита рязко повишаване на излишъка от жилища”.

Средният размер на жилищата във Великобритания е 94 кв. м, според проучване на правителството, публикувано през март.

Началното строителство продължава да изпреварва продажбите с около една четвърт, въпреки че продажбите на нови жилища и на имоти, които още се строят в Лондон, скачат с 24% на годишна база през третото тримесечие, се казва в доклада.

Новината за увеличението на броя на непродадените жилища идва на фона на най-бързия темп на спад на цените на жилищата в Лондон след финансовата криза, породен от смесицата от по-високи данъци, проблеми с достъпността и икономическата несигурност.

Предварителни данни сочат за спад в цените на жилищните имоти в Лондон с 2.7% на годишна база през септември, което е най-голямото понижение от 2009 г., според данни на Acadata и LSL property Services. Това потвърждава факта, че столицата е най-лошо представящата се част от забавящия темпа си британски пазар.