Засилено присъствие на гръцки пенсионери има в Сандански и Петрич след невижданата криза в родината им. Възрастните мъже са на оглед на квартири в южните ни градове, които са близо до границата с родината им. Те търсят подкрепа и съвети от свои сънародници, които от години живеят спокойни старини у нас.

Тези дни в гръцкото кафене ЕЛЛНNIKO в Сандански е твърде горещо не само заради споровете за бъдещето на южната ни съседка, но и поради повечето посетители. "Не е тайна, че положението в страната ни е лошо. Затова пенсионерите искат сигурност и спокойствие в България. Напоследък се увеличиха сънародниците ни, които искат да наемат квартири тук и в съседния град Петрич.

Просто тук е по-евтино, а нашите пенсии ги орязаха през последните години. На тези, които не им стигат парите в Гърция, тук ще могат да живеят без проблем", твърди 69-годишният Димостенис Фалиерос, който е от Атина, но живее в Сандански вече 20 години, цитиран от вестник "Стандарт".

Гръцка реч се чува из целия град, тъй като тук си харчат пенсиите десетки гърци. Някои са си закупили жилища, но повечето живеят под наем на квартира. "Сънародниците ми харесват този край. Не само Сандански, но и Петрич. Някои наемат жилища за 1-2 седмици, понякога и за месец. Но и доста остават да живеят тук.

Особено след кризата през 2009 г. у нас. Аз се радвам на спокоен живот и хубави старини в страната ви", твърди 71-годишният Ангелос, който живее в Сандански от 14 години. С пенсията си от 900 евро няма никакви проблеми в България.

Цените на квартирите в курорта Сандански зависят от локацията на жилището. В центъра стая със самостоятелен санитарен възел стига до 120-130 лева. В по-отдалечените райони на града същото помещение върви по 90-100 лева на месец.

Гърците обаче предпочитат да наемат апартаменти, в които са сами, да нямат хазяи. Гарсониерите са от 150 до 200 лева на месец. Двустайните апартаменти удрят цена от 300 лева на месец, но пък са напълно обзаведени.

"Някои идват, за да бъдат с млади български жени срещу заплащане. Тук всичко им излиза много по-евтино. Обаждат ми се, питат ме за квартири", признава гръцкият пенсионер Ангелос. Месечната издръжка за него и другите възрастни гърци в Сандански и Петрич пада между 2 и 3 пъти.

"Има много гърци в града. Някои дори сключват бракове с нашенки, а други живеят с тях на семейни начала. Свикнали сме да живеем с тях, нямаме никакви проблеми", коментират санданчани.

Кризата свали надниците на гурбетчиите ни

Кризата в Гърция свали надниците на гурбетчиите ни. "Преди даваха по 25 евро на ден, а сега по 20 евро", разказа жена от крумовградското село Аврен, която била на работа за месец - два в страната на Аристотел Онасис. Тя уточнява, че ако се намали още надницата, никой няма да отиде да работи в земеделието в южната съседка.

"Преди години наши земеделски производители отиваха на гурбет в Гърция, надницата на ден стигаше 35-40 евро, хората бяха доволни, но сега се отказват, защото заплащането е по-ниско, стига 20-25 евро", казва кметът на с. Аврен Димитър Антонов. Той пояснява, че по-различно е в туризма.

"От района на Аврен повече от 15 г. хора работят в сферата на обслужването - в хотелиерския и ресторантьорски бизнес, предимно са на остров Иос. Казват, че са доволни, няма бавене на заплати, преди дни пак една група замина", допълни кметът на граничното село.

Колегата му от Чакаларово в граничната община Кирково също потвърди, че хора от района работят в Гърция - окопават памук, берат плодове, гледат животни, друга част гледат възрастни и болни. "Наистина има спад в надниците, но там вземат повече отколкото тук", категоричен е Христо Хариев.

Няма отлив на сезонни работници по полето в Гърция. Тези дни се очаква нова вълна земеделци да залее южната ни съседка, тъй като ще започне брането на тютюна. А там си струва да превиваш гръб на нивата, тъй като надницата ти може да достигне и 75 евро, твърди 50-годишната Ася Яворова от симитлийското село Долно Осеново.

В момента тя е в родното си село за празника Рамазан байрам. За четвърта поредна година изкарва прехраната си в Гърция със сезонна работа, труди се в село, което е между Серес и Солун. Тази година заминала за Гърция на 10 май за разсаждането на тютюна, което се прави с помощта на машина, а не само на ръка. Надницата е твърда - 25 евро. Квартирата е за сметка на гръцкия работодател.

"Пълно е с българи на гръцкото поле. Вече съм спазарена и за следващата година. За 1 месец получих точно 750 евро, както ни бе договорката", обяснява работливата българка. Заминава отново зад граница на 18 юли, за да бере тютюна. Там вече са големите пари за такива като нея. Ася разкрива, че до 10 октомври ще приключат с тютюна, но ще останат и за прибирането на реколтата от маслини. Там надницата е между 20 и 25 евро.

Лефтери спокоен за шивачките си в Кърджали

Нямам притеснения, свързани с кризата в Гърция. Моята фирма е 100% българска и работи по българските закони и с банките тук. Мисля, че моите колеги с гръцки фирми тук също нямат притеснения от случващото се, каза Лефтери Цивелекидис, който вече 18 години живее в Кърджали.

Тринадесет лета той е бил управител на шивашка фирма "Пчела" в Кърджали, а днес е управител на шивашката фирма "Оса". Компанията работи за пазара в Германия, Франция и Италия. Повече от 90 човека работят за гръцкия бизнесмен.

Цивелекидис разказва, че по няколко пъти на ден му се обаждат роднини и приятели от Гърция и най-често го питат дали могат да теглят в България пари в брой. От друга страна му звънят приятели и колеги от цяла България, за да се интересуват как е положението в Гърция.

Уикенд плаж за 20 лева на Бяло море

Продължава засиленият трафик към Гърция през летния сезон. Това признаха служители на граничните пунктове Кулата и Илинден, които са на българо-гръцката граница. В началото на юли движението се е увеличило в посока южната ни съседка, тъй като този и следващият месец са отпускарски.

"Явно кризата там не плаши нашите сънародници. Пътуват десетки автобуси, повечето са с личен транспорт, все повече са и нашенците с каравани, които летуват в къмпинги край Бяло море", казват гранични полицаи на двата гранични пункта.

През уикендите е най-силният трафик от България към Гърция. Защото тогава пътуват автобусите с "еднодневните" туристи. Стотици жители на Югозападна България ходят само за ден за плаж и отдих по морските брегове на Гърция. Цената на пътуването варира от 25 до 35 лева, някои дори возят и само срещу 20 лева от Благоевград до Аспровалта - такава е промоцията.

Хората изкарват цял ден на плаж само срещу скромната сума от 2,50 до 3,50 евро. Различна е таксата на плажната ивица. Срещу 3-4 евро пийваш бира или фрапе, но ползваш чадър и шезлонг. Някои си носят храна и на практика нямат други разходи.

Финансовата криза в Гърция не се отразява на туризма. Няма отлив на български туристи от гръцките курорти.

Стотици родопчани също минават ГКПП "Маказа" през уикенда, за да отидат на плажовете на Бяло море. Засилено е движението не само на българи, но и на туристи от Румъния и Молдова. Трафикът е доста натоварен през този сезон, особено в събота и неделя, когато се извиват дълги опашки пред пункта. Все още важи ограничението за МПС до 3.5 т.

Минават предимно леки автомобили, рядко бусчета до 8 души, големи автобуси все още не пътуват. Хората изкарват цял ден на плаж само срещу скромната сума от 4 до 6 евро за фрапе под чадъра на плаж на Бяло море, до който паркингът е безплатен.

Финансовата криза в Гърция не се отразява на туризма. Потокът от туристи през Маказа не намалява. Казват, че в района на Фанари може да се намери нощувка срещу 10 евро. "Уж криза в Гърция, а едвам успях да резервирам място за две - три нощувки около Комотини", обяснява Асен от Кирковско.

Все повече млади българи предпочитат да отсядат в къмпинги, като плащат по няколко евро такса за палатка, паркомясто и нощувка на денонощие. "В къмпингите е чисто и зелено, разполагат с огромни плажни ивици и е много спокойно", споделят Златка и Стефан, които втора година летуват по този начин.

Комшийска фирма бави нова фабрика у нас

Гръцка фирма "Seке" от Ксанти бави старта за изграждане на цеха за преработка на тютюн в Кирковско. Преди близо година компанията е закупила терен от 30 дка на бившия Военен ученически лагер в село Подкова. Сделката е финализирана и е на стойност близо 130 хил. лв. (4 лв. на кв. м). Намеренията са да бъде изграден цех.

При последното посещение в началото на тази година гръцкият инвеститор е съобщил, че иска да направи първата копка в края на март или април, но досега такава не е факт, коментират в Кирковско. От фирма "Seке" са обяснили, че проектът за изграждане на фабриката за преработка на тютюн е готов и строително-монтажните дейности ще бъдат в рамките на 5-6 месеца, т.е. в началото на тази есен цехът да отвори врати. Заявките са били първоначално да бъдат наети около 150 работници.

Гръцката фирма е със сериозни намерения, защото в края на 2014 и началото на 2015 г. за първи път стъпва на пазара в граничния район и също изкупува суровина от реколта 2014, обясняват от община Кирково. Кметицата на с. Подкова Севинч Исмет обясни, че през зимните месеци съседите от Гърция били наели помещение за преработка на тютюн.

"Това беше временно, но хората си получаваха всеки месец парите, нямаше забавяния. Засега обаче никой не говори за изграждане на новия цех, явно проблемите в Гърция спират временно продължаването на проекта", допълни още г-жа Исмет.

По непотвърдена информация фирма "Seке" от Ксанти е тютюнева кооперация с държавно участие. Към момента е трудно да се каже какво количество тютюн ще се преработва в цеха в Подкова. Ако цехът заработи, той ще бъде първата голяма и сериозна инвестиция в Кърджалийско след отварянето на ГКПП "Маказа - Нимфея" през септември 2013 г.

"За нас това е много важна инвестиция, защото безработицата в общината е голяма. Много хора са на гурбет в Германия, Испания, Англия. Надяваме с отварянето на фабриката една част от хората да се върнат", каза кметът на Кирково Сали Рамадан.

Кметове: Те са в криза, а ние сме по-зле

"Каквото и да говорим - гръцката криза доведе до проблеми в южната ни съседка, но нашите доходи са винаги по-ниски. Българите ще бъдем добре, когато гърците дойдат да работят у нас, а ние отиваме да пазаруваме от тях. Сега е точно обратното", коментира Христо Хариев, кмет на кирковското село Чакаларово.

"Съседите не живеят зле, най-ниската пенсия там е 350 евро, а цените на хранителни продукти като захар, пилешко месо са по-ниски от българските", казва с болка кметът на с. Аврен Димитър Антонов. По думите му цената на агнешкото е изравнена с нашата.

"Ние сме по-зле, трябва да си оправим нашите проблеми и най-вече да има работа, оттам и по-добри доходи, защото селата ни се изпразниха, няма ги младите", допълва кметът на Аврен.