Изминалият първи месец на 2011 г. беше изключително динамичен и успешен за продажбите на апартаменти в София, се казва в анализ на Бългериън Пропертис.

На фона на задържане на броя на продажбите общо за цялата страна на нивата от януари 2010 г., броят на сделките в София нараства двойно спрямо януари на предходната година. Ако сравним с данните за продажбите в София през януари и през предходни години, по данни на нашата компания досега не е имало толкова силен януари за продажбите в столицата. Обикновено броят на реализираните продажби намалява в първите месеци на годината, но не и през тази година.

Значителен ръст има на продажбите и на месечна база спрямо декември 2010 г. и така месец януари 2011 г. се нарежда сред най-силните месеци за имотния пазар в София през последните 2 години и половина.

Това е много добър знак за имотния пазар в България като цяло, тъй като тенденциите от София са индикативни за пазара като цяло.

Какви апартаменти се купуваха през февруари 2011:

- едностайни апартаменти на средна цена 48 000 евро

- двустайни апартаменти на цени между 75 000 и 80 000 евро

- луксозни апартаменти на цени между 120 000 и 300 000 евро.

През изминалия месец, както се вижда от данните, има интерес към разнообразни ценови класове имоти, като преобладаващо е търсенето на едностайни апартаменти до 50 000 евро.

Достъпност на апартаментите в столицата

По данни на НСИ за цените на апартаментите в София след приспадане на инфлацията се получава, че през 2010 г. цените на апартаментите в столицата са се върнали на нива малко под нивата от 2005. Същевременно, доходите на населението на база компенсация на 1 нает през 2010 г. след приспадане на инфлацията са с около 65% по-високи от тези през 2005 г. Т.е. апартаментите в София сега са много по-достъпни за местните купувачи, отколкото през 2005 г.

През 2005 г. хората са можели да си купят около 0.4 кв.м. апартамент в София с месечното си възнаграждение в текущи цени, докато през 2010 г. - около 0.5 кв.м., тъй като цените спаднаха, а компенсациите на наетите продължават да нарастват.

Един апартамент от 70 кв.м например на цени и с възнаграждения от 2010 г. се изплаща със 132 месечни заплати или това са 11 години. През 2005 г. са били нужни 175 месечни заплати или 14.5 години за покупката на същия апартамент.

В началото на изминалото десетилетие покупката на същия апартамент в София е изисквала около 107 месечни заплати или около 9 години труд. Най-ниската покупателна способност е достигната през 2008 г. в пика на цените - 0.3 кв.м с месечното възнаграждение или 233 месечни заплати, т.е. тогава са били нужни около 19.5 години труд за покупката на апартамент в София - това е почти двойно повече, отколкото към момента.

Цените на апартаментите в София са спаднали с 32.6% от пиковите им стойности през 2008 г. по данни на НСИ. Данните сочат спад на цените в София от 30.8% спрямо най-високите им стойности от 2008 г. От втората половина на 2010 г. спадовете в цените на апартаментите в София са незначителни и вече ясно се вижда тенденция да клонят към нула. Купувачите са усетили този момент, тъй като вече все повече от тях считат, че сега е подходящ момент за покупка.

Перспективите пред имотния пазар в София

Смятаме, че София ще продължи да приема вътрешни миграции усилено и през тази година, защото тук перспективите за добре заплатена работа са значително по-добри от тези в другите населени места на страната. Този приток от население към столицата ще държи пазара горещ и ще генерира търсене. Притокът от население към София ще бъде предимно от активни и образовани хора, които предпочитат столицата, защото могат да намерят престижна работа и да получават добро възнаграждение. Също така, все повече бизнесмеени от страната емигрират в София. Точно този тип активни и образовани хора са моторът на пазара, защото могат да си позволят да купуват. Прави впечатление, че имотният пазар в страната е почти замрял, но София е контраст. Тук има интерес, звънят телефони, има огледи и продажби.

През януари фондовата борса в България се е пошила с над 15% и възходящият тренд продължава. Оборотът също се е вдигнал чувствително. Започнали са да се връщат инвеститорите на нея. Доколкото по принцип се приема, че борсата е индикатор за бъдещето и на другите сектори от икономиката, можем да направим заключение, че тендненциите са позитивни и има вероятност да се увеличи куража на купувачите на имоти в София, които отлагаха покупките през последните 2 години.

Има тенденция луксозните имоти в София скоро да се изчерпят, тъй като предлагането на такива имоти е по-малко от търсенето, а през последните години новопостроените елитни имоти са в много ограничено количество.