Цената на имение, което преди време беше считано за един от най-скъпите имоти за продажба в Ню Джърси, падна значително преди да бъде продадено.

През 2013 г. имението с 28 стаи в Eнгълууд, Ню Джърси, известно като Gloria Crest Estate, излиза на пазара с цена от 39 млн. долара.

Името на имота е свързано с първите му собственици през 20-те години на миналия век, но малко след построяването му екстравагантното имение е наричано Белия дом на Eнгълууд.

За осемте години на пазара първоначалната цена от 39 млн. долара на близо 100-годишното имение е намалена значително на няколко пъти.

През 2014 г., след като имотът прекарва година на пазара, цената е намалена на 25 млн. долара. Тя продължава да върви надолу и в следващите няколко години, като през 2017 г. достига 17 млн. долара. След това през февруари 2018 г. имението е иззето от собствениците, след като изпадат в просрочие по заем на стойност 7.3 млн. долара от щатска банка.

Имотът за кратко е свален от пазара до юни 2018 г., когато отново е обявен за продажба, този път за 12 млн. долара и от нова имотна агенция. След това в периода 2019 – 2021 г. имението е предлагано от друга имотна агенция, а цената му е намалена на шест пъти, падайки от 9.99 млн. на 5.99 млн. долара.

През тези осем години имотът преминава най-малко през четири имотни агенции. Мишел Паис, главен изпълнителен директор на Signature Realty NJ, е от последните брокери, предлагали имението. При нея цената му е намалена в шест случая преди най-накрая да бъде продадено.

Милиардер даде 100 млн. долара за незавършено имениеТъй като състоянието му се оценява на 14 млрд. долара, сумата не е проблем за Спигел

“Един дом струва толкова, колкото купувач е готов да плати за него,” казва Паис пред CNBC. “Какво иска купувачът и какво казва оценителят няма значение и това важи за всяко жилище.”

Миналия месец купувач, чието име Паис не може да разкрие, бил готов да плати 4.6 млн. долара за къщата и близо 5 акра около нея. Цената, на която е сключена сделката, е с 88% по-ниска от първоначално обявената за имението и дори не е достатъчна, за да покрие просрочието по заема от 2018 г.

Защо цената на Белия дом на Енгълууд пада толкова много?

Паис казва, че оценява историята и архитектурата на имота, но същото не може да се каже за някои купувачи. А за тези, които са почитатели на външния вид, вдъхновен от стила на средиземноморските вили, има други проблеми.

“Данъците на имението са 163 000 долара, а то имаше нужда от обновяване,” казва Паис.

За някои потенциални купувачи месечните разходи за данъци в размер на 13 653 долара били трудни за преглъщане, а това, че имение с такива размери има нужда от ремонт, не помагало особено. Според Паис разходите за обновяването на имота ще бъдат между 3 и 5 млн. долара.

“Предлагахме имението на спортисти и ръководители на компании от цялата страна,” казва тя. По време на пандемията тя организирала както физически, така и виртуални огледи.

“В крайна сметка, за всички тези хора разходите по обновяването на имението бяха прекалено много,” казва Паис.

Особености около собствеността на имението също затруднявали сключването на сделка.

Паис казва, че преди това имала оферта, която била по-висока от 4.6 млн. долара, но собствениците на имота я отхвърлили.

Собствениците искали да изчакат и да видят дали ще получат по-добра оферта, която е по-близо до обявената продажна цена.

Това е често използвана стратегия, която много от клиентите й прилагат, но тя крие и рискове.

“Понякога първата оферта е най-добрата оферта, а понякога не е,” казва Паис.

В този случай предишната оферта се оказва по-добра, но това става ясно едва месеци по-късно. Така продавачите се задоволяват с 4.6 млн. долара.

Интересното е, че след всичките тези промени в цената имотът се продава на близо същата цена, при която сменя собствениците си преди 21 години. През 2000 г. имението е продадено за 4.67 млн. долара.