Парламентът прие да отпадне по-високият местен данък за жилищни имоти в курорти, които не са основно жилище, не се отдават под наем или не са регистрирани като туристически обекти.

Това стана с гласуваните на първо и второ четене промени в Закона за местните данъци и такси, внесени от Менда Стоянова от ГЕРБ, съобщава Дарик радио.

Промените са вследствие на решение на Конституционния съд от 9 април 2019 г., с което е обявена за противоконституционна разпоредба на закона, която предвиждаше по-висок размер на данъка за жилищни имоти, разположени на територията на населени места, включени в списъка на курортите в България.

Дължимият данък върху недвижимите имоти за 2019 г. вече е определен и съобщен на хората. В някои случаи дори вече е платен, обясни Менда Стоянова. След приетите днес промени данъчно задължените лица ще дължат за 2019 г. за всички недвижими имоти данък в еднакъв размер в определените от съответната община граници.

"Тази отмяна на Конституционния съд важи от 1 януари 2019 г. и общините следва да преизчислят данъка на всички тези хора, които са засегнати от отменената разпоредба, да им го съобщят и, ако тези хора са си платили данъка, да им го възстановят или прихванат за други техни задължения, ако те желаят това", обясни депутатът.

Лицата, които вече са платили данъка си за тази година, за да ползват отстъпка от 5%, ще бъдат уведомени от общините за промените. Те ще имат възможност да получат надвнесените суми обратно или да им бъдат прихванати от следващи плащания.

Промените влизат в сила от 20 април 2019 г. Те засягат жителите на над 106 български общини.