Прилича на космически кораб и струва 5 хил. долара. Но всъщност е преносима тоалетна.

Това е краткото описание на иновативен продукт, създаден с цел да покори един неособено популярен пазар.

И макар да става дума за далечен Тексас, темата е особено актуална у нас. Няма българска душа, която да не трепне, сещайки се как е попадала в капана на физиологичната нужда някъде навън. У нас обществените тоалетни се срещат толкова често, колкото некорумпираните политици. Може би има връзка между двете.

Целта на тази архитектурна иновация е да направи ходенето по нужда приятно. Дизайнът ѝ е елегантен и по нищо не прилича на познатата химическа тоалетна, от която обикновено се носят смертелни аромати, които вероятно биха избухнали при искра.

Има LED осветление, което се захранва от соларни панели. Има и вентилационна система. Стените й са огледални с идеята лесно да се вписва в околната среда. А обещанието на производителите е да превръща това, което събира в тор.

„Повечето преносими тоалетни са тесни пространства, в които блъскаш коленете във вратата, направени са от отвратителна пластмаса, миришат и са тъмни“.

Така проектантът на скъпата тоалетна описва сегашната ситуация пред изданието Fast Company.

Джеф Уилсън е преподавател в университет в Остин, Тексас и това не е първият му подобен проект. Създавал е къщички от контейнери за смет и дори сам е живял цяла година в такава. Занимавал се е и със концепцията за миниатюрни дървени къщички. Сега се насочил към преносимите тоалетни.

Досега фирмата му е произвела около 150 от тях. Планира до края на годината бройката им да стигне до 500.

И ако някой си мисли, че в този бизнес няма пари, греши. Според различни оценки в световен мащаб се ползват над 3.5 млн. преносими тоалетни. Оборотът на индустрията е почти 2 млрд. долара.

Снимки: Jupe