Просторното антре в жилището на Хилдигунур Харалдсдотир в центъра на исландската столица Рейкявик е обзаведено с мраморни плочи от Прага и е декорирано със специално затъмнено стъкло, изработено от местен занаятчия.

Апартаментът ѝ е на петия етаж и разполага с подово отопление, цялостно оборудване на AEG и тераси с прекрасни гледки към пристанището на града и историческия център.

Той е един от общо 38-те апартамента, които архитектката е проектирала за нейната компания T13 ehf с финансовата подкрепа на най-голямата исландска банка Landsbankinn, пише Bloomberg.

Само 23 от тях обаче са продадени за последната година, откакто за обявени за продажба.

"Вече понижавахме цената на няколко пъти и няма как да сваляме още, защото жилищата вече се продават под своята себестойност", заявява Харалдсдотир пред изданието.

Исландия вече на няколко пъти е преживявала цикли от типа Boom & Bust, но ситуацията на имотния пазар в момента е поредното доказателство за това колко уязвима може да бъде страната, когато става въпрос за екстремни финансови дисбаланси.

Стотици луксозни апартаменти стоят празни и чакат своите нови собственици, докато в същото време правителството отчита недостиг на около 8000 жилища в по-достъпния ценови сегмент, който предизвиква широко недоволство сред населението и дава поводи за остри сблъсъци между работодателите и синдикатите, които настояват за увеличаване на възнагражденията.

От кризата, която доведе Исландия до най-тежките финансови сътресения в нейната история, изминаха повече от 10 години, а възстановяването вече приключи сравнително успешно.

Капиталовите ограничения, които бяха наложени заради колапса на банковата система, вече са премахнати, а безработицата е на най-ниските си нива за последното десетилетие.

След годините на силен растеж, подкрепян от развиващата се туристическа индустрия, нивото на дълга спрямо доходите на исландците е на ниво от 151% - най-ниското в целия скандинавски регион. Брутният вътрешен продукт на човек от населението пък е с 30% над средните равнища за Европейския съюз.

Проблемът на Исландия, както и на други северноевропейски държави, като Швеция, Дания и Норвегия, в момента е свързан с "балонизиращия" се имотен пазар, благодарение на историческото дъно на лихвите по ипотечните кредити.

Цената на новите апартаменти, които попадат в луксозния сегмент, се повиши със 17% само от октомври 2017 до октомври 2018 г. За същия период средните ценови равнища на имотния пазар добавиха едва 3 на сто. Жилищата от високия клас в центъра на Рейкявик в момента достигат нива от 7000 долара за квадратен метър.

Имотният бум, от своя страна, подхранва кредитната експанзия. Краткосрочните заеми за строителните компании наближават предкризисните си нива и вече заемат 20% от кредитния портфейл на банките, показват данните на Исландската централна банка.

Подобно на много нейни колеги и представители на имотния бранш, Хилдигунур Харалдсдотир може би не е избрала точния момент за своята инвестиция. Според проучване на Arion Bank, жилищният пазар вече достига пиковите си равнища и се очаква ръстът на цените да се забави заради увеличаването на предлагането на нови апартаменти.

Исландия се готви за нова криза 10 години след предишнатаОстровната държава се готви за нови трусове и то в една от ключовите индустрии за нейната икономика

В същото време и икономиката на страната показва признаци на забавяне, успоредно с "охлаждането" на туристическия бум от последните години. Посещенията в страната тази година вероятно ще се понижат с 2.4% спрямо миналата, показват прогнозите на авиопревозвача Isavia, цитирани от Bloomberg.

А централната банка очаква забавяне на икономическия растеж до 1.8% през 2019 г., което би било най-ниското ниво от 2012 г. насам и с близо 1 процентен пункт под предишната прогноза от ноември миналата година.

Авиокомпаниите в страната вече изпитват негативните ефекти от този процес, но по всяка вероятност той ще се отрази и на имотния пазар, пише изданието. Краткосрочните наеми на апартаментите, предлагани в онлайн платформите, като Airbnb, със сигурност ще се понижат.

Заможните исландски емигранти, които живеят в чужбина, до този момент се възползваха от ниския курс на кроната и инвестираха активно своите валутни спестявания на имотния пазар. Сега обаче кроната започна да поскъпва, което прави покупката на недвижимости в страната по-неизгодна за чуждестранните инвеститори.

Управителят на централната банка Мар Гудмундсон е категоричен, че дисбалансът на имотния пазар засега не го притеснява. На последните си две заседания институцията запази основния лихвен процент без промяна, за да има време да оцени въздействието и мащабите на икономическото забавяне.

Икономистът Асгеир Йонсон от Исландския университет обаче предупреждава, че имотните предприемачи, като Хилдигунур Харалдсдотир, имат сериозни поводи за тревога.

"Строителните предприемачи масово се насочиха към луксозния сегмент, който в момента изглежда до голяма степен пренаситен. Аз лично няма да се изненадам, ако станем свидетели на нови понижения на цените", казва той.