Председателят на TEGoVA /Европейската група на оценителските асоциации/ Крис Гржесик връчи на 30 октомври 2018 г. сертификати на първите 10 оценители в страната с дезигнацията REV/Recognized European Valuer – признат европейски оценител/, присъждана в България от Камарата на професионалните оценители.

Крис Гржесик FRICS IRRV (Hons) REV е Председател на TEGoVA и Изпълнителен директор на Polish Properties

Tой е роден във Великобритания, понастоящем практикуващ в Полша, с над 35 години опит като консултант в сферата на недвижимите имоти във Великобритания и Централна Европа.

Във Великобритания е работил 12 години като оценител в Оценителския офис на британското правителство, а след това е партньор в Kinney & Green в Лондонското сити. През 1991 г. основава звеното за недвижими имоти на Price Waterhouse в Полша, като консултира по това време проекти в Чешката република, Унгария и Русия. След това преминава като партньор през най-големите консултантски агенции в Полша и през 2004 г. основава своя собствена компания - Polish Properties. Понастоящем той е председател на TEGoVA, част от RICS управленските органи и представлява Полската федерация на оценителските асоциации. Има множество научни публикации и е съавтор на Полските оценителски стандарти.

Вижте какво сподели той пред Profit.bg:

  • Защо към момента - края на 2018 г., е важно за оценителите, работещи в еврозоната, да имат синхронизирани добри професионални практики?
  • За да се отговори на този въпрос е нужно да се върнем десетина години назад към времето, когато бяхме свидетели на колапса на Лемън Брадърс през септември 2008 г. и последвалата историческа финансова криза. Фокусът тогава попадна и върху професията на оценителя като част от търсенето на причините за тази криза. По това време много коментатори и анализатори, сред които и представители на Европейската комисия, се изненадваха от факта как е възможно да няма хармония и консистентност на различните методи на оценяване, използвани от оценители, както в рамките на държавите от Европа, така и дори в границите на една страна. От този момент нататък, оценителската професия бе призована да постави ред в собствената си къща.

    TEGoVA постави този вътрешен ред с публикуването на подобрената версия на Европейските оценителски стандарти /EVS/ и имплементирането на паневропейската оценителска квалификация REV – Recognized European Valuer – “признат европейски оценител“.

    Бихме могли да заключим, че съвременният облик на европейската оценителска професия се роди в резултат на кризата.

  • Какво е значението на споделените добри практики в оценяването за потребителите на оценителски услуги?
  • Европейските оценителски стандарти /EVS/ са създадени, за да бъдат в полза не само на оценителите, но са написани така, че бъдат разбираеми и от техните клиенти и потребители на оценките. Това е много важно от гледна точка на осигуряването на комфорт за клиентите, че предоставените им услуги са на необходимото високо ниво.

  • Кои са ключовите потребители на оценки от сертифицирани REV оценители в Европа?
  • Банките и другите финансови институции са може би най-големите потребители на нашите услуги, но и други значими и не по-маловажни поръчители са правителствата, местните общински власти, съдилищата, одиторите и всички други участници на пазара на недвижими имоти.

  • Какви са професионалните и етични принципи, чрез спазването на които, REV сертифицираните оценители осигуряват на потребителите на услугите им продукт с по-високо качество?
  • Европейските оценителски стандарти /EVS/ включват набор от етични норми и професионални правила, които всеки сертифициран REV оценител трябва да следва. Те включват правила, които засягат избягването на конфликтите на интереси, конфиденциалността по отношение на клиентите, професионалните компетенции и почтеност в бизнес поведението.

  • Моля споделете Вашия персонален опит за значението на оценяването, свързано с финансовото отчитане на бизнес операциите?
  • Като Изпълнителен директор на специализирана оценителска компания във Варшава, аз изготвям и преглеждам много оценителски доклади за нуждите на финансовата отчетност. Този вид оценки достигат обем до 50% от нашия бизнес и съответно можем да твърдим, че оценките за целите на финансовата отчетност са наистина много важни. На практика Европейските оценителски стандарти /EVS/ посвещават цял раздел точно на този вид оценяване.

    Що се касае за бизнес операциите, тук е мястото да спомена, че на последната Генерална асамблея на TEGoVA в Атина миналия месец 85 делегати, представящи оценителските организации от 58 държави, взеха революционното решение да задвижат процеса по утвърждаване на Европейски стандарти за бизнес оценяване /EBVS/. Те ще бъдат адаптирани за нуждите на REV оценителите, които и днес изготвят бизнес оценки и оценки на недвижими имоти и които искат да се профилират и в областта на бизнес оценяването след придобиване на съответния опит, знания и експертиза. В тази връзка TEGoVA ще подкрепи разнообразие от обучителни инициативи, които да подпомогнат оценителите на недвижими имоти да усъвършенстват компетенциите си и в областта на бизнес оценяването.

    Нашето послание е, че бизнес оценяването не е изключителен прерогатив на финансистите. Оценителите на недвижими имоти могат да бъдат също толкова компетентни в тази сфера.

    TEGoVA e Европейската група на организации на оценителите от Европа. Към момента в нея членуват 74 национални организации на оценители от 37 държави, представляващи повече от 70 хил. оценители в Европa. Българските членове на TEGoVA са Камарата на независимите оценители в България (КНОБ) и Камарата на професионалните оценители /КПО/.

    Камарата на професионалните оценители е сертифицирана от TEGoVA да присъжда квалификационна степен REV за страната.