Обичайните заподозрени за космическите цени на имотите в Хонконг са недостигът и голямото търсене от страна на купувачи от континентален Китай. Има обаче и един непредвиден фактор - разводите.

Броят на разделите и повторните бракове е нараснал значително в последните две дестилетия, на фона на задълбочаването на интеграцията на бившата британския колония с континентален Китай. Това твърди Ричард Уонг, преподавател в Хонконгския университет и отдавнашен анализатор на местния имотен сектор.

Ето какво говорят цифрите: в периода 1976 – 1995 г. браковете в Хонконг възлизат на 803 072, като тогава е имало 84 788 развода и 65 794 повторни бракове, според Уонг. В последвалите години до 2015 г. броят на браковете нараства до 878 552, докато броят на разводите скача до 323 298, а на повторните бракове до 256 066.

Намаляването на ограниченията за пътуване между Хонконг и континентален Китай, след като Великобритания връща бившата колония през 1997 г., допринасят за насърчаването на жителите на Хонконг да намират нови партньори през границата.

Този феномен с разводите е ясно различим, в сравнение с континентален Китай, където двойки понякога се разделят, само за да заобиколят ограниченията за закупуване на дом.

Планиращите жилищното строителство в Хонконг не са очаквали тази вълна от раздели, според Уонг. Общият брой на построените нови жилищни имоти възлиза на 1 267 335 в периода 1976 - 1995 г. За 19-те години след това този брой намалява до 857 378.

Феноменът с разводите подхранва пазарната лудост, с която управляващите в Хонконг все по-трудно се справят. На фона на бума в ипотечното кредитиране и рекордните цени на имотите, смесицата от нарастващи лихви, повърхностните имотни оценки и вероятността за пазарен срив често се посочва като един от най-големите рискове за икономиката.

В случаите на развод и двамата членове на бившето семейство могат да се окажат в списъка с чакащи за общински жилища, тъй като частните са непостижими. Едно домакинство в Хонконг има нужда от сума, равняващата се на средните доходи за период от 18 години, за да си купи жилище, като това е повече, от където и да било по света, показват данни на Demographia.

За сравнение, този период в Сидни е 12 години, в Лондон 8.5 години, а в Ню Йорк под 6 г.

В някои случаи и двамата бивши съпрузи могат да си намерят нови партньори от другата страна на границата. Тенденцията предобладаващо важи за хонконгските мъже, но жените също търсят нови партньори по-далеч от дома, казва Уонг. "Все повече жени си търсят половинки през границата."