Според статистиката на Форос за последната година е регистриран ръст при цените на жилища за страната от 1.40%. В столицата, Варна, Бургас и Пловдив повишението в продажните цени е съответно с 1.91%, 1.36%. 2.07% и 0.26%, като към края на декември средните офертни цени са както следва: 1160 евро на квадратен метър в София, 845 евро/кв.м във Варна, 870 евро/ кв.м в Бургас и 760 евро/кв.м в Пловдив.

Според типа строителство най-голямо повишение на годишна база е отчетено при панелните и тухлените жилища в страната - съответно с 1.65% и 1.60%. Монолитните жилища остават на сравнително стабилни цени с леко повишение от 0.98%.

„Покупателната сила на средната работна заплата, измерена в кв.м жилищна площ” средно за страната към края на септември 2019 г достига 1.42 кв.м. Стойността на този показател за София, Варна, Бургас и Пловдив е, както следва: 1.48 кв.м, 1.41 кв.м, 1.19 кв.м и 1.45 кв. м.

„Покупателната сила на минималната работна заплата в кв.м жилищна площ средно за страната към края на септември 2019 г е 0.63 кв.м, посочват още от имотната агенция.

Средната доходност на жилищните имоти в по-големите градове към края на 2019 г е между 5% и 6% на годишна база. В София доходността е най-висока – 6.54%, във Варна и Бургас - съответно 6.18% и 6.13%, а в Пловдив – 5.77%. Подобни са стойностите в почти всички областни градове.

Три впечатляващи жилищни комплекса в СофияНека видим как и докъде са те в етапа на строителството си

Наемен пазар:

И през 2019 г. беше налице тенденцията на засилено предлагане на имоти под наем. Предимство имаха дребните инвеститори, които предлагат собствени жилища с цел доходност и спестявания.

Данните на Форос сочат, че почти 70% от предлаганите под наем жилища през годината са били ново строителство, 30% - панел, а едва около 4-5% остават за старата тухла. Това разбира се важи за големите областни центрове като София, Пловдив, Варна и Бургас.

В по-малките населени места старите тухлени жилища имат превес с близо 45%, следвани от новата тухла с 35% и панела – с 20%.

От гледна точка на обзавеждането първенството държат обзаведените жилища с над 60%, следвани от необзаведените – с 30%, а най-малко са луксозно обзаведените – около 10%.

През 2019 г се утвърдиха допълнителни критерии за избор на жилище под наем като близост до месторабота, университети или училища, наред с удобните транспортни връзки и близостта до паркове и хипермаркети. Причина за това е фактът, че основните наематели са млади семейства и студенти.

Наемите, които се предпочитат от клиентите, са на нива между 300 и 500 евро на месец за двустайни апартаменти в големите градове, включително в повечето столични квартали.

Не липсват и наематели на луксозни имоти, като това са предимно висши мениджъри в чуждестранни компании, добре печелещи хора със собствен бизнес, дипломати и др.

Срокът, за който се сключват договорите, обикновено е една година.

Сред чуждестранните наематели като най-многобройни се открояват студентите, търсещи жилище в близост до учебните заведения. Търсенето им е фокусирано върху по-високия ценови диапазон, тъй като обикновено разполагат с по-голям бюджет.

Към края на 2019 г наемните цени на предлаганите едностайни и двустайни жилища в столицата са между 300 и 500 евро. Във Варна, Бургас и Пловдив наемите за същия тип имот са между 150 и 350 евро.

От Форос очакват през следващите месеци да се наблюдава забавяне в ръста на цените на жилищните имоти.