Имигрантите в китайския град Шънджън, който е един от водещите технологични хъбове в Поднебесната империя, все по-често се сблъскват с огромен проблем - липсата на достъпни жилища, пише Bloomberg.

Шънджън, известен като китайската силициева долина, за четири десетилетия се превръща от малко рибарско селище в мегаполис с над 22-милионно население. Много от младите професионалисти в страната мечтаят да се установят там в търсене на по-добър жизнен стандарт.

Някои от тях виждат в това възможност да се превърнат в новия Джак Ма.

В Шънджън традиционно политиката на заселване е по-облекчена в сравнение с останалите региони в страната. Всяка година в града пристигат по над половин милион нови жители. В града са базирани някои от най-големите работодатели в Китай от ранга на Huawei Technologies, Tencent Holdings и Ping An Insurance Group.

В резултат на този имигрантски бум обаче, цените на имотите в Шънджън регистрираха рекордно повишение през последните няколко години, а делът на хората, които притежават собствен дом, е един от най-ниските в цялата страна.

Средната стойност на един двустаен апартамент достига 900 000 щатски долара, докато в същото време средният годишен доход на жителите на Шънджън е около 20 000 долара.

Съотношението между цените на жилищата и средната заплата е 43.5 пъти, което малко под това в Хонконг - лидерът в класацията на градовете с най-скъпи и недостъпни имоти.

Само една трета от жителите на Шънджън имат привилегията да обитават собствено жилище, което е два пъти по-нисък дял от този в останалите големи градове в Поднебесната империя, включително и в столицата Пекин. Делът на собствениците е по-нисък дори и от този в Сан Франциско и Сиатъл - водещите американски технологични хъбове.

Правителството в Пекин вече се притеснява (съвсем основателно), че високите цени на имотите и социалното неравенство могат да доведат до политически сътресения. Големият въпрос е какво може да направи държавата по тази тема.

Как климатът променя цената на имотитe?Строителните компании и инвеститорите в недвижимости вече задължително включват и климатичните рискови фактори, когато взимат решение къде да купуват или строят


За разлика от по-възрастните поколения китайци, които бяха готови да се жертват за общото благо, младите професионалисти имат доста по-егоистичен мироглед, пише още Bloomberg. Един от водещите приоритети за тях е да притежават собствен дом. В китайската традиция това е едно от най-важните условия за създаване на семейство.

За други покупката на недвижим имот е пряк път към богатството, на фона на утрояването на цените за последните десет години. Период, в който жилищата в САЩ, например, поскъпнаха "само" с 60%.

Възходът на средната класа в Китай е една от най-впечатляващите социални трансформации в световен мащаб за последните 40 години. Средният доход на китайците се е увеличил близо девет пъти (със 776%) за периода от 1980 до 2015 година. Темповете на растеж са 10 пъти по-силни от тези в Съединеите щати.

Ключовият двигател на тази тенденция са милионите мигранти, които се местят от селските райони в големите градове в търсене на по-добър живот. Китайските родители традиционно помагат на децата си с първоначалните вноски за жилищата, в резултат на което делът на хората, притежаващи собствен дом, е един от най-високите в света - около 95%, според данните на Китайската академия за социални науки.

За сравнение, в държави като САЩ и Великобритания този дял е около 65%, а в Германия е около 50%.

В миналото повечето от имигрантите в Шънджън се настаняваха в т. нар. "градски села" - малки кооперации, буквално натъпкани между небостъргачите и булевардите в центъра на града. В местния градски фолклор те са известни като "къщи на ръкостисканията", защото сградите са толкова близо една до друга, че обитателите им могат да се здрависват през балконите.

Макар и не особено привлекателни, тези жилища осигуряваха достъпно настаняване за милионите нови работници, прииждащи в града. Днес над 70% от жителите на Шънджън обитават подобни домове.

Наемите в тези кооперации варират от 250 до 300 долара на месец. Апартаментите извън "градските села" струват над три пъти повече.

За повечето мигранти тези тесни и неприветливи домове са били "първата спирка" от техния живот в Шънджън. След няколко години под наем, намирайки по-добра работа и съответно разполагайки с по-високи доходи, много от тях си купуваха по-добри и по-широки апартаменти в други части на града.

Този преход обаче в момента е под заплаха, тъй като дори и представителите на средната класа трудно могат да си позволят покупката на нов дом.

В кои градове средните цени на имотите са над 1 млн. долара?Сингапур, Шанхай и Шънджън допълват топ 5 със средни цени от 915, 905 и 783 хил. долара.

Въпреки че средният доход на глава от населението в Шънджън е третият най-висок в Китай, жителите на града обитават средно по 28 квадратни метра.

Всичко това намалява атрактивността на мегаполиса като "магнит" за млади таланти. В последните две години броят на новопристигналите жители на града намалява, което се случва за първи път от 2013 година насам.

В същото време населението на Ханджоу, който се намира в близост до Шанхай и е "дом" на корпорацията на Джак Ма Alibaba Group Holding, бележи по-висок прираст на населението.

Някои от базираните в Шънджън компании взимат нещата в свои ръце. Huawei например строи жилища, училища и детски градини за своите служители и техните деца.

Експертите по градско планиране пък търсят възможности за увеличаване на строителството и предлагането. Опциите им обаче са ограничени, защото в града почти липсва свободна земя за застрояване.

Местните власти разглеждат и алтернативата на сингапурския модел, където много хора живеят в малки, но комфортни жилища, осигурени от правителството. През 2018 година градът обяви план, който предвижда до 2035 година 60% от населението да обитава жилища, субсидирани от държавата. В момента техният дял е едва 5% - доста по-нисък от този в Хонконг, където достига 49%.

Две години по-късно обаче реалните действия за прилагането на тази стратегия все още са в подготвителен етап, като за същото време имотите в Шънджън са поскъпнали с 25 на сто. Това по никакъв начин не съвпада с призивите на президента Си Дзинпин "да се строят домове за живеене, а не за спекулации", пише още Bloomberg.