Ярките цветове невинаги са популярни сред архитектите.

От съвременните стъклени небостъргачи през масивните каменни средновековни крепости до кафяво-сивите кули от 60-те и 70-те години на миналия век - ярките цветови схеми често се считат за прекалено визуално натоварващи - що се касае до конструкции, присъстващи в нашето ежедневие.

Но когато архитектите се отклонят от общоприетото, сградите им наистина да се открояват, посочва The Independent.

Вижте шест от най-ярките сгради в света - от музеи и джамии до остров край неаполитанското крайбрежие:

Дворецът Пена, Португалия

Изпълнен с ярки, живи цветове, дворецът избира визуалното въздействие и блести като фар край португалския град Синтра. С ярко жълти стени, сини укрепления, тухлено-червени кули и богата лилава порта, дворецът е странно съчетание от архитектурни стилове, вариращи от мавритански до готически.

Лесно забележим от Лисабон в ясен ден, дворецът е обект на световното наследство на ЮНЕСКО и е използван от португалския президент по държавни поводи.

Джамия Насир ал Мулк, Иран

Външната фасада с избледнели бои също е красива, но истината е, че вътрешността на джамията Насир ал Мулк й печели по-голямата част от аплодисментите на посетителите. Слънчеви лъчи, преминаващи през цветните витражи, разпръскват дъги от светлина по пода и стените, които образуват различни цветове и шарки с течение на деня.

Biomuseo, Панама

Легендарният американски архитект Франк Гери би могъл да монополизира този списък, но ние го ограничаваме до неговия панамски проект Biomuseo, пише The Independent.

Това е музей на естествената история на брега на Панама Сити, като дизайнът носи подписа на Гери: живи цветни взаимосвързани секции, ъглов интериор, който се извива и въртиа през осем отделни галерии.

20 от най-красивите свещени места по светаБез значение дали е футуристична структура, като катедралата на Оскар Нимайер в Бразилия или ефирния храм Wat Rong Khun в Тайланд, много от най-красивите религиозни обекти в света са вдъхновили легиони от поклонници през векове само със своите структури

Остров Прочида, Италия

Нито една от сградите на брега на остров Прочида не би била особено специална сама по себе си, но заедно те съставляват невероятни пастелни картини. Това не е единственият италиански град, който обхваща цветния спектър (в съзнанието ни изникват и Чинкуе Тере, и Позитано ), но със сигурност е сред най-фотогеничните, тъй като сградите се спускат по скалите до бреговата линия, оградени от синьото на морето и синьото на небето.

Катедралата „Свети Василий“, Москва

Легендата разказва, че руският цар Иван Грозни е ослепил архитектите на катедралата „Свети Василий“, за да не могат никога да построят нещо толкова красиво за друг. Искрено се надяваме, че историята е апокрифна, но не може да се отрече невероятната красота на Свети Василий - централен елемент на Червения площад в Москва.

Casa Batllo, Испания

Антони Гауди почти е синоним на Барселона и въпреки че най-известното му творение е наистина великолепната, технически все още недовършена Sagrada Familia, Casa Batllo е може би най-визуално жизненият му труд.

С пурпурносин покрив, който искри на каталунското слънце, и стени, покрити с много блясък, трябва да присвиете очи, за да разгледате центъра на къщата, превърната в музей, дори и денят да не е особено слънчев.