Барселона извиква в съзнанието картини на море, плаж и Саграда Фамилия. И ако през 1992 г., когато беше домакин на Олимпийските игри, градът се отличаваше с няколко плажа, чиито брегове бяха осеяни с фабрики, днес той претърпява истинска трансформация и зае достойно място като международна имотна дестинация.

Сега, когато няколко града се съревновават за мястото на Лондон като финансов и технологичен хъб заради брекзит, Барселона може да има конкурентно предимство, благодарение на мекия климат, средиземноморския начин на живот и добрата инфраструктура.

„Благодарение на тези естествени предимства, Барселона е по-устойчива спрямо други испански градове и се възстанови най-бързо от рецесията“, казва Хюго Тистлетуейт от Savills.

Между 2004 г. и 2008 г. цените на жилищата в Испания скочиха с 44 на сто, според данни на Savills. "Страната беше силно засегната от кризата от 2008 г., като цените в някои райони паднаха с 50 - 60 на сто, докато спадът в Барселона беше с около 20-30%", казва Карен Стормс от агенция Lucas Fox.

„Инвеститорите се върнаха през 2013 г. Те вярваха в икономическото възстановяване на Испания, въпреки че все още не беше започнало, но така бяха една-две стъпки напред", припомня Маркус Тоен от Sotheby’s International Realty.

„Благодарение на нарастващата икономика, по-лесното кредитиране и ниските лихви, търсенето нараства постоянно“, казва Стормс. По думите й цените по Пасаж де Грасия - най-атрактивната търговска улица в Барселона, са се увеличили с близо 25 на сто спрямо 2014 г.

За международни компании, които планират преместване на служители от Лондон, Барселона не е проблем. "Градът предлага комбинация от инвестиции и удоволствие", казва Тоен. "Тук има култура, спираща дъха архитектура, бизнес, плажове, ресторанти, голф и ски само на няколко часа път. Това е курортен град". Освен това тук се намират някои от топ бизнес училищата на Европа.

Според Savills през 2013 г., 13 на сто от инвестициите тук са от чужденци. Един от големите стимули за инвеститори, които вложат в страната поне 500 000 евроь е "златната виза", която позволява на граждани на държави извън ЕС да живеят и работят в Испания и да пътуват свободно в Шенгенската зона.

Разрешението, което беше въведено през 2013 г., а миналата година се разшири и с включане на членове от семейството, е насочено към привличането на купувачи от Китай, Близкия Изток и Южна Америка.

Въпреки че възстановяването е в пълен ход, цените все още са 20 % по-ниски спрямо годините на възход. Според Стормс това прави Барселона по-достъпен пазар спрямо Лондон или Париж.

Въпреки предимствата и привлекателността си като място, на което мениджъри могат да презаредят батериите си, Барселона има какво да направи, преди да съперничи на Лондон като бизнес столица. "Градът не е така космополитен като Мадрид", посочва Стормс. "Освен това английският език не е така разпространен, както в други европейски градове, като Брюксел и Амстердам", добавя тя.

Още един факт, който притеснява инвеститорите, е желанието на сепаратистите за независимост от испанското поданство, което може да извади Каталония от ЕС. Референдумът технически ще бъде срещу испанската конституция, а неофициално вотът показват, че 80 на сто биха го подкрепили. Което значи, че самият град скоро може да се окаже в испанска версия на брекзит.