Не всички наематели по света мечтаят да се сдобият с жилище.

Мнозинството от анкетираните в САЩ не вярват, че някога ще имат достатъчно пари, за да си купят имот, сочат данни в ново проучване, цитирани от CNBC.

66% от живеещите под наем зад Океана твърдят, че заради нарастващите цени перспективата да притежават свой дом е "безнадеждна". Това показва проучване на онлайн брокерската компания Home Bay, проведено сред 1000 наематели.

Вместо това, те се фокусират върху други финансови цели.

При положение че средните цени на жилищата са се повишили с 33% от януари 2020 г. насам, 77% от наемателите казват, че в САЩ има криза с достъпните имоти.

Според най-новите данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ цената на жилищата се е повишила от 329 000 долара от януари 2020 г. до 476 800 долара към април 2023 г.

Да си намериш жилище: Кошмарът на младите в Ирландия и ИталияОгромен процент от работещите млади хора продължават да живеят с родителите си

Въпреки че 51% от наемателите смятат, че да имаш собствено жилище е "много важно" предимство, анкетираните са склонни да изберат други приоритети.

Ето кои са най-популярните:

  • Освобождаване от кредити и задължения: 71%
  • Вноски в пенсионен осигурителен фонд: 66%
  • Притежаване на автомобил: 59%
  • Някои респонденти изобщо не се интересуват от покупка на жилище, а малко над една трета от тях заявяват, че предпочитат да похарчат парите си за друго.

    "Притежаването на жилище е свързано с ремонт и поддръжка, данъци върху имота и застраховка на собственика на жилището, които си имат цена и ограничават свободата ви", казва Мишел Геснер, сертифициран финансов експерт от Хюстън.

    "Освобождаването от дългове, осигуреното пенсиониране и притежаването на автомобил са пряко свързани с по-високо качество на живот и финансова свобода.", категорична е тя.

    Ето и най-разпространените причини на наемателите да не притежават жилище:

  • Не могат да си го позволят като цяло: 78%
  • Не могат да си позволят първоначална вноска: 72%
  • Високи лихви: 71%
  • От заплата до заплата – 73% от милениалите в САЩ живеят такаПоколението Z обаче е по-застрашено от финансови трусове

    Нарастващите разходи за жилище са проблем и на пазара на наеми, тъй като близо един от всеки четири наематели заявява, че в момента харчи 50% или повече от доходите си за наем. Това е много повече от целевите 30% от общия доход, които финансовите експерти обикновено препоръчват да се отделят за жилище.

    От друга страна, много наематели, които искат да притежават жилище, биха стигнали до крайни мерки, за да си го купят, сочи проучването.

    29% биха пропуснали да се хранят, ако това може да им позволи да си купят жилище. Повече от две трети биха започнали втора работа, за да могат да се сдобият с жилище, става ясно от проучването.